لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۰

همه حاشیه‌های پیش از بازی ایران و کره جنوبی؛ کمپین «مشت گره کرده» داغ شد


عکس یادگاری تیم ملی فوتبال ایران پیش از بازی با کره جنوبی با مشت های گره کرده
عکس یادگاری تیم ملی فوتبال ایران پیش از بازی با کره جنوبی با مشت های گره کرده

در آستانه دیدار تیم های ملی فوتبال ایران و کره جنوبی، حواشی پیش از این بازی، «کمپین مشت گره کرده» را در ایران داغ کرد.

در حالی که مربیان تیم‌ها روز دوشنبه ۱۹ مهر در کنفرانس خبری پیش از بازی حاضر شدند و گمانه زنی‌ها درباره ترکیب اصلی دو تیم ادامه دارد، انتشار عکس یادگاری بازیکنان تیم ملی ایران با مشت های گره کرده در تمرین روز یکشنبه حاشیه ساز شده است.

چهار سال پس از آن که کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی ایران در دیدار با کره جنوبی پس از گل این مشت گره کرده خود را به سرمربی تیم کره نشان داد و خبرساز شد، بازیکنان تیم ملی کره هم پیش از سفر به ایران در عکسی یادگاری مشت خود را گره کردند.

بازیکنان تیم ملی فوتبال کره جنوبی با مشت گره کرده پیش از سفر به ایران
بازیکنان تیم ملی فوتبال کره جنوبی با مشت گره کرده پیش از سفر به ایران

انتشار این عکس به سرعت در رسانه‌های ایران خبرساز شد و کمپینی در شبکه های اجتماعی ایران با عنوان مشت گره کرده در حمایت از بازیکنان تیم ملی ایران راه افتاد.

تصاویری از کمپین مشت گره کرده در شبکه های اجتماعی
تصاویری از کمپین مشت گره کرده در شبکه های اجتماعی

از میان چهره‌های شناخته شده نیز محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویر از خود با مشت گره کرده در توئیتر منتشر کرد و زیر آن نوشت: «با ذکر یا حسین برای ایران می جنگیم.»

همزمان، بازیکنان و کادر فنی تیم ملی ایران نیز در عکس یادگاری پس از تمرین مشت های خود را گره کردند تا به این کمپین پیوسته باشند. هر چند کارلوس کی روش در کنفرانس خبری درباره این حواشی گفت که نمی توان یک بازی را در رسانه ها برد و باید در زمین و به دور از حواشی برای شکست حریف تلاش کرد.

با این حال، این تنها حاشیه‌های پیش از بازی این و کره جنوبی نبوده است. پس از این که جنجال بر سر برگزاری بازی در روز تاسوعا و مخالفت‌های شدید برخی از روحانیون آرام گرفت، اخبار ماسک زدن بازیکنان تیم ملی کره هنگام ورود به تهران خبرساز شد.

بازیکنان تیم ملی کره جنوبی با ماسک در فرودگاه تهران
بازیکنان تیم ملی کره جنوبی با ماسک در فرودگاه تهران

رسانه‌هایی که رفتار تیم ملی کره را زیر نظر داشتند با انتشار عکس‌ بازیکنان کره جنوبی که هنگام ورود به فرودگاه تهران ماسک زده بودند، اخباری مبنی بر بدبینی بازیکنان تیم ملی به شرایط ایران منتشر کردند. اما بعد مشخص شد که کره ای ها هنگام ورود به هر کشور خارج از ماسک های مشکی استفاده می کنند.

از سوی دیگر، بازیکنان کره جنوبی که به نوشته رسانه‌های این کشور تصمیم گرفته‌اند پس از چند دهه تیم ملی ایران را در تهران شکست دهند، به شرایط ورزشگاه آرارات که محل تمرین آنهاست انتقاد کردند. دروازه بان کره در انتقاد از نور ورزشگاه به رسانه ها گفت که حتی قادر به دیدن توپ نبوده است. مسئولان ورزشگاه اما این انتقادات را رد کردند و گفتند که امکانات ورزشگاه آرارات به تایید مسئولان فدراسیون فوتبال رسیده است.

لژیونر تیم ملی کره هم به سیگار کشیدن تماشاگران ایرانی در ورزشگاه و پرتاب بطری به سوی بازیکنان حریف اشاره کرد و در ادامه هم گفت که تهران شهری هوای آلوده و خانه های کوچک و بسته دارد. این سخنان او هم واکنش منفی فدراسیون فوتبال ایران را در پی داشت.

حساسیت دیدار تیم های ملی ایران و کره جنوبی، که رقیبان سنتی در قاره آسیا محسوب می‌شود از آنروست که دو تیم در رقابت‌های مقدماتی جام جهانی روسیه در گروه خود در امتیاز هفت برابر هستند و برای صدرنشینی رقابت می‌کنند.

در عین حال تیم ملی کره جنوبی، که سالهاست موفق به شکست ایران نشده، امیدوار است با پیروزی در این دیدار، طلسم شکست دادن تیم ملی ایران در ورزشگاه آزادی را شکسته و نوار پیروزی های ایران در سال های اخیر را قطع کند؛ آن هم در دیداری که رسانه‌های کره جنوبی از آن با عنوان «ال کلاسیکوی آسیا» یاد کرده اند. ​

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG