لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۷

همزمانی بازی فوتبال با تاسوعا؛ یزدی: تعطیل کنید؛ عابدینی: سه بار یا حسین بگویند


فیفا به ایران اعلام کرد اگر ایران در روز تاسوعا در مقابل کره جنوبی حاضر نشود علاوه بر این بازی، دوبازی بعد هم بازنده اعلام می شود.
فیفا به ایران اعلام کرد اگر ایران در روز تاسوعا در مقابل کره جنوبی حاضر نشود علاوه بر این بازی، دوبازی بعد هم بازنده اعلام می شود.

همزمانی یک بازی فوتبال با مناسبت مذهبی تاسوعا به موج جدیدی از اعتراض از سوی چهره های مذهبی در ایران را موجب شده است. آیت الله محمد یزدی از روحانیان ایران خواستار تعطیلی بازی ایران و کره جنوبی شده است.

قرار است روز سه شنبه ۲۰ مهرماه، در ادامه مسابقات مرحله دوم فوتبال مقدماتی جام جهانی در آسیا، ایران میزبان کره جنوبی باشد که دیداری مهم برای ایران به حساب می آید. این مسابقه همزمان با مناسبت مذهبی تاسوعا شده است. در ایران تاسوعا و عاشورا دو روز تعطیلی مذهبی هستند که برای «سالروز شهادت» امام سوم شیعیان تعطیل است.

آیت الله محمد یزدی رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و رئیس سابق مجلس خبرگان از «ناتوانی وزیر ورزش» برای تغییر زمان بازی انتقاد کرد و گفت «آقای وزیر وزارت شما در سایه احترام به تاسوعا و عاشورا محقق شد، شما وزیر این نظام هستید؛ این نظام در سایه محرم و صفر محقق شده و این نعمت‌ها در سایه اسلام و انقلاب و عاشورا است. اینکه نمی‌توانید این مسابقه را جابجا کنید این جواب‌ها قانع‌کننده نیست.»

این روحانی افزود:‌« از وزیر ورزش خواهش می‌کنم این محاسبه را دقیق‌تر انجام دهند و مسابقه را تعطیل کنند، چراکه سود آن در حال و آینده بیشتر خواهد بود.»

در حالی روحانیان مذهبی همزمانی بازی ایران و کره جنوبی با تاسوعا را بهانه ای برای انتقاد از دولت روحانی کرده اند، رئیس فدراسیون فوتبال ایران پیشتر اعلام کرد برای تغییر زمان مسابقه ایران و کره جنوبی با رئیس فیفا هم دیدار کرده اما فیفا اعلام کرده اگر ایران از دیدار با کره جنوبی به دلیل همزمانی با روز «تاسوعا» و مراسم شب «عاشورا» خودداری کند سه بازی ایران را شکست سه بر صفر محسوب خواهد کرد.

سه بار یا حسین

در این میان، امیر عابدینی از مدیران و باشگاه داران فوتبال پیشنهاد داده برای اینکه نظر چهره های مذهبی جلب شود، تماشاگران بعد از گل به کره جنوبی «سه بار یاحسین (ع) بگویند.»

پیش از این و در سال ۱۳۷۸ نیز مسابقه مهم استقلال تهران با دالیان چین در نیمه نهایی قهرمانی باشگاه‌های آسیا در روز تاسوعا برگزار شد. در این مسابقه تماشاچیان شعارهای مذهبی در ورزشگاه سر می‌دادند و نوحه خوانی و سینه زنی انجام شد.

بازیکنان استقلال هم با سربند و شال‌های سبز و شعارهای مذهبی به زمین مسابقه آمدند اما با این همه صدا و سیمای ایران این مسابقه را از تلویزیون پخش نکرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif


XS
SM
MD
LG