لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۶

بازی ایران و کره در روز تاسوعا، از تصمیم شورای عالی امنیت ملی تا برنامه ریزی وزارت کشور


پس از اینکه اعلام شد بازی فوتبال ایران و کره جنوبی در روز تاسوعا با تایید شورای عالی امنیت ملی برگزار می‌شود، نهادهای مختلف امنیتی و دولتی تصمیماتی را برای این دیدار به اجرا گذاشتند.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران روز یکشنبه ۱۸ مهر به خبرنگاران گفت که «نیروی انتظامی موظف به انجام تمهیدات لازم» برای شرایط خاص این دیدار شده است.

او گفت که تمام برنامه‌ریزی‌ها انجام شده تا شئون مذهبی رعایت شود.

یک روز پیش از این، علاء‌الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که شورای امنیت ملی ایران با برگزاری این دیدار در تاریخ مقرر موافقت کرده است. آقای بروجردی گفت از آنجا که در صورت برگزار نشدن این دیدار توسط ایران، تیم ملی از دو دیدار بعدی خود نیز محروم می شد، تصمیم بر آن شد که «این مسابقه فوتبال با روح عاشورایی و با ایجاد نمادهای عزاداری» در ورزشگاه آزادی برگزار شود.

همزمانی دیدار فوتبال ایران و کره جنوبی با روز تاسوعا انتقادات برخی از چهره‌های سیاسی و مذهبی را در پی داشت. منتقدان معتقد بودند که برای جلوگیری از شادی در روز عزاداری، تاریخ این دیدار باید تغییر کند.

پس از اینکه اعلام شد فیفا با تغییر تاریخ این مسابقه موافقت نکرده است، محمد یزدی در سخنانی خواستار «تعطیل شدن» این مسابقه تحت هر شرایطی شد. رئیس پیشین مجلس خبرگان در این سخنان خطاب به مقامات ورزشی ایران گفت که اگر بازیکنان ایران به حریف گل بزنند آیا می شود جلوی شادی مردم را گرفت؟

با این حال مقامات جمهوری اسلامی اعلام کردند که برگزار نشدن مسابقه پیامد‌های منفی بسیاری برای فوتبال ایران دارد و از این رو این مسابقه با برنامه‌ریزی‌های خاصی برگزار می‌شود.

ورزشگاه عاشورایی شود

در یکی از واکنش ها به شرایط برگزاری مسابقه در روز تاسوعا، محمد علی موحدی کرمانی، امام جمعه تهران در نماز جمعه ۱۶ مهر خواستار ایجاد «فضای عاشورایی و کربلایی» در ورزشگاه شد.

او گفت: «اگر قرار است شب عاشورا مسابقات فوتبال انجام بگیرد، دقت کنید که در و دیوار آنجا باید سیاه پوش شود، تمام فضا سیاه پوش شود و فریاد یا حسین از میان جمعیت پیوسته بلند شود. عوض کفی که در این مسابقات زده می‌شود باید همه فریاد بزنند یاحسین.»

در همین رابطه، شهرداری تهران در هماهنگی با وزارت ورزش، دور تا دور ورزشگاه آزادی را با پرچم‌های سیاه پوشاند. به گفته وزیر کشور، به لیدرها هم گفته شده در شعارهای خود اعتقادات مذهبی را در نظر بگیرند.

همه این اقدامات در حالیست که قوانین فیفا برای استفاده از نمادهای مذهبی در هنگام برگزاری مسابقات محدودیت هایی قائل شده است.

​دیدار تیم های ملی فوتبال ایران و کره جنوبی در چارچوب مسابقات مقدماتی جام جهانی قرار است روز سه شنبه ۲۰ مهر در ورزشگاه آزادی تهران برگزار شود.

تیم ایران تا کنون در این رقابت ها سه مسابقه برگزار کرده و با هفت امتیاز صدر نشین است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG