لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۹

علی مطهری: انتقاد یزدی از زمان بازی ایران کره جنوبی یادآور اقدامات کلیسای قرون وسطی است


علی مطهری، نائب رئیس مجلس
علی مطهری، نائب رئیس مجلس

علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از سخنان آیت الله محمد یزدی درباره بازی فوتبال ایران و کره جنوبی در روز تاسوعا، آن را یادآور اقدامات کلیسا در قرون وسطی دانست.

آقای مطهری روز سه‌شنبه ۱۳ مهر با انتشار نامه‌ای خطاب به محمد یزدی، رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، اعلام کرد که سخنان این مقام حوزه علمیه در مورد لزوم انجام نشدن دیدار تیم های ملی ایران و کره جنوبی در روز تاسوعا، گفت که این سخنان برای دین نوعی ضد تبلیغ به شمار می رود.

در پی همزمانی تاریخ برگزاری بازی ایران و کره در تهران با روز تاسوعا، برخی از چهره‌های سیاسی و مذهبی برای جلوگیری از شادی در روز عزاداری خواستار تغییر تاریخ این دیدار شدند.

پس از اینکه اعلام شد فیفا با تغییر تاریخ این مسابقه موافقت نکرده است، محمد یزدی در سخنانی خواستار «تعطیل شدن» این مسابقه تحت هر شرایطی شد.

رئیس پیشین مجلس خبرگان در این سخنان خطاب به مقامات ورزشی ایران گفت که اگر بازیکنان ایران به حریف گل بزنند آیا می شود جلوی شادی مردم را گرفت؟

علی مطهری، نایب رئیس مجلس در پاسخ به سخنان آقای یزدی در بخشی از نامه خود آورده است: «رویکردی مانند آنچه درباره مسابقه فوتبال ایران و کره جنوبی ابراز کردید برایم قابل هضم نیست و معتقدم عده‌ای را از دین گریزان می‌کند و انسان را به یاد اقدامات کلیسای کاتولیک در قرون وسطی می‌اندازد که منجر به گریز مردم اروپا از دین شد.»

به گفته او بهتر بود که این بازی به زمان دیگری موکول می‌شد اما وقتی امکان آن وجود ندارد حساسیت بیش از حد نسبت به آن امری ضد تبلیغ دین است.

آقای مطهری نگاه محمد یزدی را آن دانست که مراسم ازدواج در دو ماه محرم و صفر تحت هیچ شرایطی برگزار نشود، که به اعتقاد نایب رئیس مجلس اگر در چند روز مناسبت عزاداری جشن برگزار نشود، در روزهای دیگر محرم و صفر ایرادی ندارد.

او اضافه کرد: «وظیفه روحانیت و مصلحان جامعه است که با نقاط ضعف جامعه و آداب و رسوم خرافی که مانند زنجیر به دست و پای مردم بسته شده است مبارزه کنند نه این که سوار بر این موج‌ها شوند.»

بازی ایران و کره جنوبی در چارچوب مسابقات مقدماتی جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ روسیه قرار است روز ۲۰ مهر در تهران برگزار شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG