لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۹

مذاکرات ایران و ۵+۱ ادامه می یابد


یک منبع دیپلماتیک روز دوشنبه به خبرگزاری رویترز گفته است ایران و قدرت های جهانی احتمالاً مذاکرات در مورد بلندپروازی های اتمی تهران را از سرمی گیرند.

دور جدید گفتگوها به هدف یافتن راهکار جامع تری در مورد برنامه اتمی ایران برگزار می شود، که پس از گذشت یک دهه دیوار بی اعتمادی را از میان بردارد، که به تنش های عمیق تر یا درگیری بیشتر در خاورمیانه منتهی نشود.

مذاکرات به ریاست کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار می شود و چالش خانم اشتون ارائه تعریفی از حوزه مجاز فعالیت های اتمی ایران در سطوحی خواهد بود که به نگرانی های کشورهای غربی در مورد ابعاد نظامی برنامه اتمی ایران پایان دهد.

ایران نیز به ازای محدود کردن فعالیت های خود از دولت های ایالات متحده و اروپا می خواهد تا به تحریم های اقتصادی فلج کننده علیه این کشور پایان دهند.

این منبع دیپلماتیک به رویترز گفته است اولین دیدار فاز جدید دیپلماسی بین ایران و ۶ قدرت جهانی (ایالات متحده، روسیه، فرانسه، چین، بریتانیا و آلمان) با حضور خانم اشتون و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران برگزار خواهند شد.

این دیپلمات به شرط افشا نشدن نامش گفته است «به دلیل فرا رسیدن سال نو چینی دیدارها در ماه ژانویه برگزار نمی شوند اما به احتمال بسیار زیاد در ماه فوریه برگزار خواهند شد».

در این مذاکرات دیپلمات های ارشد ۷ کشور برای تدوین و آماده کردن موضوعات مورد بحث گردهم می آیند.

ایران می گوید برنامه انرژی اتمی این کشور صرفاً به هدف تولید برق و دیگر مصارف غیرنظامی است اما تلاش های پیشین ایران برای مخفی کردن فعالیت های اتمی حساس این کشور از بازرسان خلع سلاح اتمی سازمان ملل متحد، نگرانی جامعه جهانی را برانگیخته است.

براساس توافق نامه موقت ششماهه، ایران حساس ترین فعالیت های اتمی خود را به ازای کاهش برخی از تحریم ها متوقف می کند. قرار است این موافقت نامه از روز ۲۰ ژانویه به مرحله اجرا در آید و «آژانس بین المللی انرژی اتمی» باید تایید کند که تهران به تعهدات خود عمل کرده است.

به نظر می رسد این توافقنامه از وقوع یک درگیری گسترده تر در خاورمیانه بر سر بلندپروازی های اتمی ایران پیش گیری کرده، اما دیپلمات ها هشدار داده اند که به دلیل بی اعتمادی طولانی بین طرفین اجرای این توافقنامه ساده نخواهد بود.

گفتگوهای پرچالش:
مقامات روسیه روز دوشنبه ۱۳ ژانویه اعلام کردند محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران برای آماده شدن برای دور جدید گفتگوها هفته جاری با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دیدار خواهد کرد.

ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران از مهدی سنایی، سفیر ایران در روسیه نقل کرده است «ظریف در طی دیدار یک روزه خود به مسکو در مورد مسائل دوجانبه و مسائل منطقه ای با مقامات بلندپایه روسیه گفتگو خواهد کرد. برنامه اتمی ایران نیز از جمله مسائل مرتبطی است که در این دیدار مورد بحث قرار خواهد گرفت».

وزارت امور خارجه روسیه روز دوشنبه با انتشار بیانیه ای از تصمیم آخر هفته گذشته شش قدرت جهانی و ایران استقبال کرد که روز ۲۰ ژانویه را برای آغاز اجرای این توافقنامه موقت تعیین کردند.

در این بیانیه آمده است «ما امیدواریم که اجرای موفق فاز اصلی شرایط لازم برای کار روی توافقنامه ها و پیشرفت امور را ایجاد خواهد کرد که در نهایت به دستیابی به یک راهکار نهایی و جامع در مورد برنامه اتمی ایران منتهی خواهد شد».

منابع به رویترز گفت اند روسیه و ایران همچنین در مورد تبادل نفت به جای کالا مذاکره خواهند کرد که ماهانه ۱.۵ میلیارد دلار ارزش خواهد داشت.
منابع روسیه و ایران نزدیک به مذاکرات داد و ستد کالا گفته اند جزئیات نهایی در مورد توافق نامه ای مورد گفتگو قرار گرفته اند که براساس آن روسیه روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت ایران را به ازای واردات تجهیزات و محموله های کالا خریداری خواهد کرد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده روز یکشنبه گفت «در مورد دشواری دستیابی به توافق نامه جامع با ایران تردید و توهمی ندارد» اما دستیابی به این موافقتنامه «برای حفظ امنیت ملی و صلح و امنیت جهان» و تلاش برای یافتن یک راهکار دیپلماتیک امر حیاتی و کلیدی محسوب می شود.

ایالات متحده و اسرائیل تاکید کرده اند در صورت نافرجام ماندن راهکارهای دیپلماتیک، احتمال اقدام نظامی علیه برنامه اتمی ایران هنوز یکی از راه حل های موجود خواهد بود.
XS
SM
MD
LG