لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۷

مولوی عبدالحمید: پلیس فرانسه هیچ معترضی را کور نکرد و کسی را نکشت


مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان
مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان

امام جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه‌های نماز جمعه ۱۶ تیرماه با اشاره به «اغتشاشات» در فرانسه و سوزاندن صدها خانه و اتومبیل و حمله به پایگاه‌های پلیس از سوی معترضان گفت پلیس چشم کسی را کور نکرد و معترضان را نکشت.

به گفته مولوی عبدالحمید، مردم ایران مطابق قانون حق اعتراض دارند و نباید با گلوله جنگی به آنها حمله کرد و کورشان کرد.

این روحانی برجسته اهل سنت با اشاره به گزارش کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل درباره سرکوب معترضان در ایران گفت بارها از مسئولان خواسته است در زندان‌ها را به روی کمیته‌های بین‌المللی باز کنند.

او تصریح کرد هیچ مقامی حق ندارد زندانی را شکنجه کند یا از او اعتراف اجباری بگیرد و اعتراف اجباری باطل است.

مولوی عبدالحمید در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به «تلخ» بودن حادثه هواپیمای اوکراینی برای «همه ملت ایران» پرسید چرای بی‌طرفانه به این قضیه رسیدگی نشد. او افزود این پرسش را از ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، نیز کرده است. به گفته او، مراجعه ایرانیان دادخواه به دادگاه‌های بین‌المللی را نتیجه عدم رسیدگی به شکایات آنان در داخل کشور است.

امام جمعه اهل سنت زاهدان در اشاره‌ای کوتاه به آماده‌شدن اصلاح‌طلبان برای انتخابات پیش‌روی مجلس شورای اسلامی گفت مردم ایران از آنها و اصول‌گراها عبور کرده‌اند.

بنا بر گزارش‌ها اینترنت استان سیستان و بلوچستان و به‌ویژه شهر زاهدان در روز جمعه دچار اختلالات گسترده‌ای شد و به همین دلیل خطبه‌های نماز جمعه به امامت مولوی عبدالحمید از صفحه اینستاگرام وی پخش نشد.

  • چهلمین «جمعه اعتراضی» زاهدان

طبق ویدیوهای همرسانی‌شده در شبکه‌های اجتماعی، شهر زاهدان صحنه برگزاری چهلمین «جمعه اعتراضی» پس از کشتار نمازگزاران این شهر در مهرماه سال گذشته بود.

«برادر شهیدم، خونتو پس می‌گیرم» و «زندانی سیاسی آزاد باید گردد» از جمله شعارهای معترضان زاهدانی در اعتراضات روز جمعه ۱۶ تیر بود.

XS
SM
MD
LG