لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۱

اختلال در اینترنت و برقراری جو امنیتی در زاهدان همزمان با برگزاری راهپیمایی سکوت


اعتراض مردم در زاهدان (آرشیو)
اعتراض مردم در زاهدان (آرشیو)

همزمان با اختلال اینترنت و برقراری جو امنیتی در زاهدان، نمازگزاران این شهر روز جمعه ۹ تیرماه راهپیمایی سکوت برگزار کردند.

بر پایه برخی گزارش‌ها، حفظ سکوت در این راهپیمایی به درخواست مولوی عبدالحمید، روحانی بانفوذ اهل سنت، و به نشانه احترام به ایام عید قربان انجام شده است.

در جریان ماه رمضان سال جاری نیز مولوی عبدالحمید از معترضان خواسته بود به نشانه احترام به این ماه مذهبی از سردادن شعار در طول راهپیمایی روز جمعه خودداری کنند.

مولوی عبدالحمید که روز پنجشنبه و به مناسبت عید قربان سخنرانی کرده بود در نماز جمعه این هفته در زاهدان حضور نداشت و این مراسم مذهبی توسط مولوی عبدالغنی بدری، معاون آموزشی دارالعلوم و امام جمعه موقت زاهدان، برگزار شده است.

در همین حال وبسایت «نت بلاکس» که وضعیت اینترنت در جهان را رصد می‌کند از بروز اختلال اینترنت در جریان راهپیمایی ضدحکومتی در نماز جمعه‌های زاهدان خبر داده است. به گزارش «نت‌بلاکس» اختلال مزبور با الگوی ثابت قطع اینترنت در جریان برگزاری تظاهرات مشابه مطابقت دارد.

همزمان وبسایت «حال وش» که اخبار مربوط به سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد، از بازداشت چند نفر در اطراف مسجد مکی و مصلای زاهدان به وسیله ماموران امنیتی خبر داده است.

از هویت بازداشت‌شدگان و دلیل بازداشت آنها خبری منتشر نشده است.

به گزارش «حال وش» نیروهای لباس شخصی روز پنجشنبه ۸ تیرماه نیز دو نفر به نام‌های عمران براهویی و علی احمد لجه‌ای را به دلیل «نصب بنر تبریک عید قربان به مولوی عبدالحمید» در زاهدان بازداشت کردند.

وبسایت «حال وش» همچنین از حضور نیروهای انتظامی در اطراف مسجد الخلیل در شهر خاش در روز جمعه ۹ تیرماه و برقراری جو شدید امنیتی به مدت چند ساعت در این شهر خبر داده است.

تظاهرات اعتراضی روزهای جمعه در شهرهای استان سیستان و بلوچستان از سال گذشته و در پی کشته شدن بیش از یکصد تن از نمازگزاران زاهدان در روز جمعه ۸ مهرماه آغاز شده و تاکنون نیز ادامه یافته است.

تلاش‌های حکومت ایران برای توقف این تظاهرات اعتراضی با توسل به افزایش فشارها و بازداشت گسترده معترضان در سیستان و بلوچستان تاکنون بی‌نتیجه باقی مانده است.

XS
SM
MD
LG