لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۴

دو مطالبه متفاوت از قوه قضاییه؛ یکی در تهران، یکی از زاهدان


مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان، احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران
مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان، احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران

مولوی عبدالحمید: مجازات مامورانی که به مردم شلیک کردند | احمد خاتمی: برخورد با عوامل «هتک حرمت حجاب»

در حالی که در نماز عید قربان اهل سنت زاهدان، مولوی عبدالحمید با اشاره به کشته و «کور» شدن تعدادی از معترضان در اعتراضات سال گذشته، از انتظار از قوه قضاییه برای برخورد با «متخلفان» گفت، در تهران خطیب نماز عید قربان خواهان برخورد «مسئولین» با «هتک حرمت حجاب» و عوامل «کتک زدن خانم با حجاب» شد.

در زاهدان مولوی عبدالحمید در بخشی از خطبه‌های خود به اعتراضات پاییز گذشته اشاره کرد و گفت که «بسیاری چشمشان کور شد و بسیاری کشته شدند، حقشان این نبود. انتظار بود که دستگاه قضایی با افرادی که تخلف می‌کنند برخورد کند.»

در تهران احمد خاتمی در بخشی از خطبه‌های عید قربان گفت: «این روزها در فضای مجازی مشاهده کردم که برخی از بی‌حجاب‌ها به افراد با حجاب‌ها متعرض می‌شوند و بی‌حجاب‌ها افراد با حجاب را کتک می‌زنند.» او در ادامه خطاب به مسئولان افزود: «با صراحت می‌گویم، این موضوع قابل تحمل نیست که در نظام جمهوری اسلامی افراد باحجاب به همراه فرزندانشان کتک بخورند.»

خاتمی با تاکید بر اینکه «کتک زدن خانم باحجاب منکر آشکار است» گفت: «منتظر که و چه هستید؟ اینکه جنایت کنند و بعد بگویند ببخشید ما تند شدیم. بی‌خود تند شدید، چرا در جاهای دیگر تند نمی‌شوید.»

در زاهدان مولوی عبدالحمید در بخشی از سخنانش به موضوع فساد در قوه قضاییه پرداخت و تاکید کرد که «شکایت‌های زیادی» از سراسر ایران به دستش می‌رسد که حکم قاضی پس از صدور به واسطه اعمال نفوذ تغییر می‌کند. امام جمعه اهل سنت زاهدان این موضوع را فسادی دانست که «باید» با آن «مبارزه کرد.»

مولوی عبدالحمید با اشاره به فساد سازمان یافته در ایران تاکید کرد که فساد در تمامی بخش‌های کشور شیوع پیدا کرده و دستگاه قضایی هم مستثنی نیست.

در تهران اما احمد خاتمی سخنان دو روز پیش علی خامنه‌ای را تکرار کرد که «حفاظت از امنیت روانی جامعه» را از مسئولیت‌های قوه قضاییه دانسته بود. خطیب نماز عید قربان تهران در این باره گفت: «این معنا ندارد که عده‌ای در فضای مجازی و غیر آن، مدام با اخبار دروغ بر روی اعصاب مردم راه بروند.» او «ورود مقتدرانه قوه قضاییه» در این عرصه را به‌عنوان یکی از «نهادهای امنیت ساز» مهم دانست.

در زاهدان، مولوی عبدالحمید با اشاره به جمعه خونین زاهدان و اعتراضات سال گذشته بر ضرورت استقلال دستگاه قضایی تاکید کرد و بار دیگر خواهان مجازات مامورانی شد که مردم را هدف گلوله قرار دادند.

در تهران، عضو خبرگان رهبری و خطیب نماز عید قربان پایتخت، با اشاره به حمله پلیس آلبانی به محل استقرار نیروهای سازمان مجاهدین خلق در آلبانی در هفته گذشته، آنچه «اغتشاشات پاییز سال گذشته» نامید را به «همین افراد» نسبت داد و گفت: «ایادی منافق بودند که اغتشاشات سال گذشته را ایجاد کردند و این [حمله پلیس آلبانی به محل استقرارشان] یکی از پیامدهای شکست آن‌ها در اغتشاشات سال گذشته است.»

امروز پنجشنبه ۸ تیر ماه ۱۴۰۲ نماز عید قربان در شهرهای مختلف ایران برگزار شد.

XS
SM
MD
LG