لینکهای قابل دسترسی

چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۲

گزارش تحقیقی: «کاهش بی‌سابقه» گردشگری داخلی ایرانیان


سفرهای نوروزی (آرشیو)
سفرهای نوروزی (آرشیو)

پایگاه داده‌های باز ایران در تحقیقی بر اساس تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران از «کاهش بی‌سابقه» گردشگری در داخل ایران خبر داد.

طبق آمار منتشره، تعداد کل سفرهای داخلی انجام‌شده طی سال ۱۴۰۰ حدود ۲۴ میلیون سفر بود در حالیکه این رقم برای بهار ١٣٩٨ بیش از ۱۰۳ میلیون بود.

اگرچه همه‌گیری کرونا مهم‌ترین عامل کاهش شدید سفرهای ایرانیان طی سال ۱۴۰۰ بود، اما تشدید بحران‌های اقتصادی مزید بر علت بودند تاثیر مستقیمی بر این کاهش شدید داشته‌اند.

نکته حائز اهمیت دیگر درباره الگوی سفرهای ایرانیان طی دهه ۱۳۹۰ افزایش مداوم نسبت سفرهای یک‌روزه و بدون اقامت شبانه به سفرهای بیش از یک روزه و با اقامت شبانه است که خود ناشی از تشدید بحران‌های اقتصادی و تنزل کیفیت سفر داخلی ایرانیان است.

  • تجربه سفر در خانوارها

طبق ارقام منتشره توسط مرکز آمار ایران، نسبت خانوارهایی که دست‌کم یکی از اعضای آنها به سفر رفته به خانوارهایی که هیچ یک از اعضای آنها به سفر نبوده طی سال ۱۴۰۰ حدود ٣ به ٧ بود در حالیکه این نسبت در بهار ١٣٩٨ حدود شش و نیم به سه و نیم بوده است.

  • سفرهای خارجی

تعداد سفرهای خارجی ایرانیان نیز طی سال ۱۴۰۰ همانند دو شاخص پیشین سقوط شدیدی به خود دید و از نزدیک به ۴٧۰ هزار در سال ١٣٩٨ به ۴٨ هزار کاهش یافت. این در حالی است که در سال ١٣٩١، ایرانیان نزدیک به یک میلیون سفر خارجی انجام داده بودند.

  • انگیزه‌های سفر

ارقام مرتبط با انگیزه‌های سفر طی دهه ۱۳۹۰ شمسی حاکی از کاهش «گردش و تفریح» به عنوان یکی از انگیزه‌های اصلی و افزایش «درمان» و «دیدار دوستان و آشنایان» است.

انتشار آمار مربوط به کاهش گردشگری ایرانیان در حالی است که مرکز آمار ایران روز یکشنبه ۱۷ اردیبهشت اعلام کرد نرخ تورم سالانه کالا‌ها و خدمات مصرفی خانوار‌ها بر اساس سال پایه ۱۴۰۰، در اسفند ماه سال ۱۴۰۱ به عدد ۴۵.۸ درصد رسیده است.

این مطلب با استفاده از گزارش پایگاه داده‌های باز ایران تهیه شده است

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG