لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۹

جزییاتی از بودجه ۱۴۰۲ که امروز به مجلس ارائه شد؛ سندی برای محقق نشدن


ابراهیم رئیسی بودجه سال ۱۴۰۲ را به مجلس تحویل داد.
ابراهیم رئیسی بودجه سال ۱۴۰۲ را به مجلس تحویل داد.

ابراهیم رئیسی بالاخره سند بودجه سال ۱۴۰۲ را به مجلس برد تا شاید کمی از حجم انتقادهای بهارستان نشینان کاسته و در مدار همراهی قرار بگیرند؛ سندی ۵۲۶۱ هزار میلیارد تومانی که‌ به نظر می‌رسد محقق شدن آن کمی دور از ذهن باشد.

لایحه بودجه ۱۴۰۲ صبح چهارشنبه در حالی به دست مجلسی‌ها رسید که طبق آخرین اخبار منتشر شده با سقف کلی ۵۲۶۱ هزار میلیارد تومان بسته شده که نسبت به سال جاری حدود ۱۵۰۲ هزار میلیارد تومان و معادل ۴۰ درصد افزایش دارد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، بودجه از دو بخش بودجه عمومی و بودجه شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت تشکیل می‌شود که بودجه عمومی شامل ۲۱۶۴ هزار میلیارد تومان است.

اجزای بودجه عمومی نیز شامل منابع عمومی بالغ بر ۱۹۸۴ هزار میلیارد تومان و درآمدهای اختصاصی وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی شامل ۱۸۰ هزار میلیارد تومان است.

همچنین بودجه شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت که حجم عمده کل بودجه سال ۱۴۰۲ را به خود اختصاص داده با رقم ۳۰۹۷ هزار میلیارد تومان بسته شده است.

رسانه‌های ایران گزارش می‌دهند که بر اساس لایحه بودجه ۱۴۰۲ حکم حقوق بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی مذکور، متناسب با سنوات خدمت قابل قبول، از شصت وسه میلیون ریال نباید کمتر باشد.

بر اساس این لایحه از ابتدای سال ۱۴۰۲ به قیمت خرده فروشی هر نخ سیگار تولید داخل با نشان ایرانی مبلغ ۵۰ تومان، تولید داخل با نشان بین المللی ۱۰۰ تومان و هر بسته ۵۰ گرمی تنباکوی قلیان داخلی ۲۰ هزار تومان به عنوان مالیات دریافت می‌شود.

در مجموع ۳ هزار و ۴۳۱ میلیارد تومان منابع از محل درآمدهای خروج از کشور در بودجه ۱۴۰۲ در نظر گرفته شده است. در همین رابطه عوارض خروج برای هر نفر در بار اول ۴۰۰ هزار تومان بار دوم ۵۰ درصد افزایش و بار سوم و بیشتر با ۱۰۰ درصد افزایش تعیین شده است.

در لایحه بودجه سال آینده در مجموع ۳۱۵ هزار میلیارد تومان برای یارانه نقدی و معیشتی (۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومان) پیش‌بینی شده است که این یعنی اتفاق خاصی در یارانه نقدی و معیشتی رخ نمی‌دهد.

بر اساس لایحه بودجه ۱۴۰۲، درآمد مالیاتی حدود ۸۳۸ هزار و ۶۰۹ میلیارد تومان برای سال آینده پیش بینی شده است که در بخش استانی ۶۱۰ هزار میلیارد تومان و در بخش ملی ۲۲۸ هزار میلیارد تومان است و سهم ۵۹ درصدی از کل منابع بودجه دارد.

همچنین طبق بودجه سال آینده، سقف نرخ خوراک پتروشیمی‌ها نسبت به سال گذشته رشدی ۴۰ درصدی داشته و به ۷۰۰۰ تومان رسیده است.

در حوزه واردات خودرو برای سال ۱۴۰۲ نیز دولت پیشنهاد واردات ۲ میلیون دستگاه خودرو برای تنظیم بازار را داده است.

XS
SM
MD
LG