لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۳

سپاه پاسداران می گوید پهپاد مسلح به بمب‌های هوشمند ساخته است


سپاه از یک پهپاد رزمی رونمایی کرد
سپاه از یک پهپاد رزمی رونمایی کرد

سپاه پاسداران از یک پهپاد رزمی مسلح به بمب های هوشمند به نام صاعقه رونمایی کرد.

رونمایی از پهپاد رزمی سپاه روز شنبه ۱۰ مهر توسط امیرعلی ‌حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوا فضای سپاه و با حضور علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی صورت گرفت.

به نوشته خبرگزاری تسنیم، پهپاد صاعقه که در نمایشگاه پهپادی نیروی هوافضای سپاه رونمایی شد، یک پهپاد دوربرد بوده و قادر به حمل ۴ بمب‌ هوشمند و نقطه زن است.

این خبرگزاری نزدیک به سپاه اضافه کرده است که پهپاد صاعقه از کلاس پهپادهای سیمرغ یا همان آر کیو۱۷۰ ایرانی است.

ایران چندی پس از به زمین نشاندن یک پهپاد آر کیو ۱۷۰ آمریکایی در خاک خود، اعلام کرد نمونه ایرانی آن را تولید کرده است. پهپاد آر کیو ۱۷۰ یک پهپاد شناسایی بود اما حالا سپاه اعلام کرده است که نمونه رزمی آن را تولید کرده است.

امیرعلی حاجی‌زاده در مراسم رونمایی از این پهپاد گفت: «ما در حوزه پهپاد در تراز چهار کشور اول جهان هستیم ولی در برخی امور آمریکایی‌ها هم تراز ما هستند و این موضوع در بخش هواپیماهای بدون سرنشین پنهان کار و بمب افکن‌ها مصداق دارد و در واقع آمریکایی ها در تلاش هستند در این بخش هم تراز ما شوند.»

این در حالیست که دو سال پیش هنگامی که سپاه از ساخت نمونه ایرانی پهپاد آر کیو ۱۷۰ خبر داد، وزارت دفاع آمریکا، ساخت کپی پهپاد آمریکایی را کم اهمیت شمرد.

به گزارش رویترز، استیو وارن، سخنگوی وقت پنتاگون گفت هیچ راهی وجود ندارد «کپی» ساخت ایران با فناوری آمریکایی برابری کند.

نیروی هوافضای سپاه پاسداران اولین تصویر از یک پهپاد «ام کیو یک سی» را منتشر و اعلام کرده که از آمریکا به غنیمت گرفته است. با این حال خبرگزاری‌های داخلی ایران اعلام کردند که هنوز مشخص نیست سپاه چه زمانی این پهپاد را به زمین نشانده و به دست بیاورد.

رونمایی از این پهپادها بدون حضور خبرنگاران صورت گرفته و تصاویر این مراسم نیز توسط وبسایت رسمی سپاه منتشر شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG