لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۷

«فناوری پهپادهای ایران پیشرفته است»


ایران می گوید دارای هواپیماهای بدون سرنشینی است که فناوری آن بسیار پیشرفته تر از پهپادی است که حزب الله لبنان در ماه جاری میلادی به حریم هوائی اسرائیل فرستاد.

خبرگزاری رویترز که این خبر را به نقل از اظهارات امروز، یکشنبه، وزیر دفاع ایران گزارش کرده است می گوید ایران همواره از پیشرفت های فنی و مهندسی در امور دفاعی خبر می دهد، هر چند که بعضی از تحلیلگران به معتبر بودن چنین ادعاهایی شک دارند.

اویل ماه جاری میلادی اسرائیل یک هواپیمای بدون خلبان را که حدود ۵۵ کیلومتر در حریم هوائی آن کشور نفوذ کرده بود سرنگون کرد.

گروه ستیزه گر حزب الله لبنان که مورد حمایت تهران و مدعی فرستادن این هواپیماست می گوید قطعات ساخت ایران این هواپیما در لبنان مونتاژ شده بود.

خبرگزاری مهر، اظهارات امروز احمد وحیدی وزیر دفاع ایران را نقل کرد که می گوید پهپاد سرنگون شده با استفاده از آخرین فناوری و تکنولوژی ایران ساخته نشده بود.

وحیدی گفت: "جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر هواپیماهای بدون سرنشینی در اختیار دارد که فناوری آن بسیار پیشرفته تر از پهپادی است که اخیرا از سوی حزب الله بر اسمان رژیم صهیونیستی به پرواز درآمد" .

وحیدی، پیشتر پهپادی را که در حریم هوائی اسرائیل به پرواز درآمد نشانه ای از قابلیت های نظامی ایران توصیف کرده بود.

ایران در ماه آوریل اعلام کرد شروع به ساختن کپی یک هواپیمای تجسسی آمریکائی بدون خلبان از نوع RQ-170 کرده است، که سال گذشته در نزدیکی مرز افغانستان سقوط کرده بود.

برنامه اتمی پرسش برانگیز تهران و تهدید های اسرائیل به بمباران تاسیسات اتمی ایران ،در صورتیکه تحریم ها نتواند فعالیت های اتمی تهران را متوقف کند، موجب بروز تشنج در منطقه شده است. غرب به فعالیتهای اتمی ایران مشکوک است اما تهران می گوید فعالیتهایش جنبه صلح آمیز دارد.

محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران شنبه شب در یک سخنرانی ایران را یک مدافع صلح و امنیت در خلیج فارس توصیف کرد، که بازگوی نظراتی است که پیشتر فرماندهان نظامی مطرح کرده اند.

خبرگزاری دانشجوی ایسنا اظهارات احمدی نژاد در مراسم تجلیل از نیروی دریائی را نقل کرد که گفته است: "ملت ایران هیچگاه ملتی مهاجم نبوده اما تاریخ ثابت کرده که مدافعان بسیارخوبی هستند". آقای احمدی نژاد گفت "جمهوری اسلامی ایران همواره حافظ امنیت در خلیج فارس بوده است".

احمدی نژاد گفت " امنیت خلیج فارس تنها در مقاطعی مخدوش شده که بیگانگان در آن حضور پیدا کرده اند و در غیر این مقاطع، خلیج فارس در امنیت کامل بوده و این امنیت هم توسط ایران ایجاد شده است".

مقامات ایرانی پیشتر گفته اند اگر به ایران حمله شود، ایران می تواند تنگه هرمز را که برای تجارت نفتی جهان اهمیت حیاتی دارد ببندد، و یا به پایگاه های نظامی آمریکا در منطقه حمله کند.
XS
SM
MD
LG