لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۷

ایران نسخه پهپاد آمریکا را به روسیه هدیه داد


بنا به گزارش رسانه ها، ایران نسخه نمونه برداری شده از روی پهپاد ایالات متحده را به روسیه داده است تا تولید انبوه آن توسط نیروهای ویژه کشور را اثبات کند.

ایران سال گذشته ادعا کرد که یک پهپاد جاسوسی ایالات متحده را به زمین نشانده است. اما ایالات متحده ضمن رد این ادعا اعلام کرد هیچ یک از پهپادهای این کشور سقوط نکرده است.

رسانه های ایران گزارش داده اند در حاشیه دیدار بین فرزاد اسماعیلی، فرمانده دفاع هوایی خاتم الانبیا، پایگاه صنعتی و نظامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ویکتور باندارف، فرمانده نیروی هوایی روسیه نسخه ای از پهپاد «ScanEagle» را به روسیه داده است.

ایران در دسامبر سال ٢٠١٢ گفت که با موفقیت یک هواپیمای تجسسی بدون سرنشین آمریکایی را برزمین نشانده و ادعا کرد که قصد دارد با نمونه برداری و شبیه سازی سیستم این هواپیمای بدون سرنشین آن را به تولید انبوه برساند.

خبرگزاری نیمه رسمی فارس به نقل از آقای اسماعیلی و پس از دیدار با مقام نیروی هوایی روسیه گزارش داد «پهپادی که نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران ساخته اند نماد توانایی های فنی ایران اسلامی است و امروز نمونه واقعی آن به نیروی هوایی روسیه ... و مردم روسیه تقدیم شد».

بنا به گزارش خبرگزاری فارس، این پهپاد از توانایی حمل دوربین مجهز به اشعه مادون قرمز برخوردار است و حتی می تواند یک دوربین ثابت الکترونوری در خود داشته باشد.

تلویزیون دولتی ایران در فوریه سال گذشته نوار ویدئویی را با تصاویر ثابت پخش و ادعا کرد که این تصاویر از پهپاد «RQ-170» در سال ٢٠١١ گرفته شده اند. در این برنامه تصاویری نشان داده شد که در آن ادعا شد خط تولید پهپاد ScanEagle در ایران است. فارس این پهپاد را یک هواپیمای بدون سرنشین کوچک پراستقامت توصیف کرد.

روزنامه گاردین نوشته است روشن نیست که ادعاهای ایران در مورد توانایی های تولید پهپاد تا چه اندازه قابل صحت و اعتبار هستند. نیروهای سپاه پاسداران اخیراً از پهپاد شاهد ١٢٩ رونمایی کردند و آن را هواپیمای بی سرنشین تجسسی بومی خواندند و ادعا کردند که ۱۲۰۰ مایل برد دارد و می تواند ٢٤ ساعت بدون سوخت گیری پرواز کند و توانایی رسیدن به اسرائیل را هم دارد.

XS
SM
MD
LG