لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۰

فرمانده سپاه پاسداران در سوریه کشته شد


یک فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در درگیری های سوریه کشته شده است.

خبرگزاری مهر گزارش داده است محمد جمالی پاقلعه، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در استان کرمان چند روز پیش «به دست تروریست های وهابی» کشته شد.
این اصطلاح در رسانه های ایران به همه مخالفان رژیم اسد گفته می شود.

در شرایطی که هنوز اخبار بیشتری در مورد علت کشته شدن این فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران توسط رسانه های مستقل در سوریه منتشر نشده، خبرگزاری مهر وی را یک داوطلب دفاع از حرم مسجد زینب در حومه دمشق نامیده است.

مناطق اطراف این حرم در استان دمشق صحنه درگیری های شدید گروه های متخاصم در سوریه بوده است.

رویترز گزارش داده است مراسم خاکسپاری سردار جمالی روز سه شنبه در کرمان برگزار خواهد شد.

خبرگزاری فرانسه محمد جمالی را یکی از رزمندگان کهنه کار جنگ ایران و عراق خوانده که داوطلبانه در جنگ سوریه شرکت کرده بود.

بنا به گزارش این خبرگزاری، جمالی یکی از اعضای ارشدنیروی ویژه سپاه قدس به فرماندهی سردار قاسم سلیمانی بود که برای حمایت از حکومت اسد به سوریه رفته بود. کشته شدن این فرمانده سپاه پاسداران در سوریه، نشان از حضور نظامی ایران در این کشور دارد.

دیپلمات های غربی می گویند ایران، به عنوان متحد بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، میلیاردها دلار این به این کشور کمک کرده و تعداد نامشخصی مشاور نظامی به آنجا فرستاده است..

حزب الله لبنان نیز با حمایت ایران به طور علنی به حضور فعال شبه نظامیان خود به سوریه و درگیری در جنگ داخلی این کشور اذعان کرده اما تهران اعزام نیروهای نظامی خود برای حضور فعال و دخالت مستقیم در سوریه را رد کرده است.

رمضان شریف، رئیس روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران گفته است «ما در گذشته نیز بارها تاکید کردیم ایران هیچ گردان نظامی فعالی در سوریه ندارد و فقط مشاوران ما برای انتقال تجربه دفاعی به مدافعان این کشور در سوریه حضور دارند».

شورشیان مخالف حکومت اسد در سوریه ماه سپتامبر به نوار ویدئویی دسترسی پیدا کردند و آن را روی اینترنت قرار دادند که نیروهای مسلح ایران در یونیفورم های نظامی را نشان می داد که دوشادوش سربازان دولت سوریه در خطوط مقدم جنگ مبارزه می کردند.

رسانه های ایران مدت زمانی بعد از کشته شدن فرمانده ایرانی و فیلمبردار این فیلم خبر دادند که در این نوار ویدئویی حضور داشت.

بنا به گزارش تسنیم، علی فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران نیز روز ٢٨ اکتبر در کنفرانسی در رشت ضمن رد فعالیت نیروهای نظامی ایران در سوریه گفت سپاه در سوریه نقش راهنمایی و مشاورتی ایفا می کند.

محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در سپتامبر ٢٠١٢ اعلام کرده بود که اعضای نیروهای ویژه واحد عملیاتی سپاه قدس «در سوریه و در لبنان حضور دارند اما فقط نقش مشورتی ایفا می کنند».
XS
SM
MD
LG