لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۲

افزایش حمایت ایران از تروریسم


وزارت امورخارجه آمریکا روز ۳۰ ماه مه، گزارش سالانه وضعیت تروریسم درجهان را منتشر کرد. درآن گفته می شود تروریسمی که دولت ایران از آن حمایت می کند به سطحی که از دهه ۱۹۹۰دیده نشده رسیده است.

وزارت امور خارجه گفت "ایران، که در سال ۱۹۸۴ درفهرست حامیان تروریسم گنجانده شد، در سال ۲۰۱۲ فعالیت های تروریستی خود را افزایش داد، ازجمله حملاتی در هند، تایلند، گرجستان و کنیا یا کوشش برای حمله. وحمایت مالی، تجهیزاتی و لجیستیکی برای گروه های تروریستی و ستیزه گر درخاورمیانه و آسیای مرکزی فراهم آورد."

گزارش یاد آورشد ایران ازنیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ، سامانه اصلی رژیم برای پرورش تروریست ها و حمایت ازآنها درخارج، برای اجرای هدف های سیاست خارجی خود و دامن زدن به بی ثباتی درخاورمیانه و نقاط دیگرجهان استفاده کرد.

توطئه ترور سفیرعربستان سعودی درآمریکا درسال ۲۰۱۱ به هدایت نیروی قدس، ازجمله چنین مواردی است. گزارش می گوید مقامات امنیتی آمریکا در سپتامبر ۲۰۱۱ یک امریکایی – ایرانی به نام منصور ارباب سیر را دستگیر کردند و او در اکتبر ۲۰۱۲ در دادگاه خود را در مشارکت درطرح ترور سفیر از سوی نیروی قدس مجرم دانست. یک افسر نیروی قدس که فراری است نیز تحت پیگرد قراردارد. روز ۳۰ ماه مه ۲۰۱۳، ارباب سیر دریک دادگاه فدرال در شهرنیویورک به ۲۵ سال زندان محکوم شد.

افزون برتوطئه ترور سفیرعربستان سعودی، گزارش وزارت امور خارجه آمریکا می گوید نیروی قدس به طرح ریزی حملات تروریستی درگرجستان، هند، تایلند وکنیا مظنون است.

گروه حزب الله، مستقر در لبنان، که رژیم ایران حامی اصلی آن است، نیزبرفعالیت های مخرب خود درسراسرجهان افزوده است. دولت بلغارستان اخیرا آشکارا حزب الله را به حادثه انفجار اتوبوس درشهر بورگاس، که درآن یک شهروند بلغارو پنج اسراییلی جانسپردند و ۳۲ نفرمجروح شدند، ارتباط داد. در مارس ۲۰۱۳، دادگاهی درقبرس یک عامل حزب اله را در اتهامات برآمده از قعالیت های او درشناسایی هدف های اسراییلی در ۲۰۱۲ گناهکارشناخت.
وزارت امورخارجه آمریکا همچنین یادآورشد حزب الله و ایران حمایت های گسترده و مهمی برای رژیم اسد، درحالی که به سرکوب بی رحمانه مردم سوریه ادامه می دهد، فراهم می آورند.
وندی شرمن، معاون وزارت امورخارجه آمریکا اخیرا در توضیحاتی درکنگره دولت ایران را حامی اصلی تروریسم در جهان نامید که از آن بعنوان یک وسیله استراتژیک برای سیاست خارجی خود استفاده می کند.
ایالات متحده آمریکا برای روشن ساختن وخنثی کردن کوشش های خرابکارانه ایران، به همکاری با شریکان خود درسراسر جهان ادامه خواهد داد.
XS
SM
MD
LG