لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۵

حمایت ایران از سوریه


از زمانی که چند پسربچه در سوریه با نوشتن شعار روی دیواری در درعا خواهان پایان حکومت بشار اسد شدند؛ ازهنگامی که هزاران معترض صلحجو به خیابانهای سوریه ریختند و خواهان آزادی و پایان فساد شدند؛ و از وقتی ارتش اسد تانکها، هواپیماها و خمپاره ها را علیه مردم سوریه وارد میدان کرد، بیش از دو سال می گذرد. ۷۰ هزار تن کشته شده اند، و شمار مرگها هر روزبالاتر می رود.
ملتهای سراسر جهان از اسد خواسته اند به خشونت پایان دهد، کنار برود و اجازه دهد انتقال سیاسی در سوریه صورت گیرد. اما او عهد کرده است در قدرت بماند، و رژیم ایران، متحد و دوست خاورمیانه اسد ظاهرا برآن است او را دراین کار یاری دهد.
رابرت فورد سفیرآمریکا در سوریه درتوضیحاتی درکمیته مناسبات خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفت کمک نظامی ایران به سوریه و گروه تروریستی حزب الله که ایران از آن پشتیبانی می کند و از طرف اسد در داخل سوریه می جنگد، در ماههای اخیر افزایش یافته است. بر شمار نفرات خود و آنچه می فرستد می افزاید.
فورد گفت کمک ایران چنان چشمگیر است که نیروی قدس سپاه پاسداران در نبردهای اخیر در سوریه از جمله یک ژنرال را از دست داد.
او گفت حزب الله نیز نقش بسیار خطرناکی بازی می کند. این، یک مشکل جدی است و مناقشه را طولانی می کند.
فورد سفیر امریکا درسوریه گفت به اعتقاد او افزایش حمایت ایران از اسد نشان می دهد رهبران ایران نسبت به آینده اسد نگران هستند وباید هم چنین باشند. موازنه نظامی دریک جنگ فرسایشی به شدت به زیان اسد تغییر کرده است. فورد یادآورشد سوری های مخالف رژیم اسد به درستی از کمک ایران و حزب الله به کمپین خونین اسد برای خرد کردن مردم سوریه خشمگین هستند، ودولت پس از اسد در سوریه نخواهد خواست مناسباتی با ایران و حزب اله داشته باشد.
فورد گفت پایان رژیم اسد درسوریه فرصتهای استراتژیک جدیدی برای ثبات در خاورمیانه به وجود خواهد آورد. ازدست رفتن راه دسترسی ایران به لبنان از طریق سوریه به لبنان کمک خواهد کرد.افزون براین، از دست دادن اتحاد با اسد برای ایران دشوارتر خواهد ساخت نفوذ خود را ازطریق گروه های تروریستی گسترش دهد.
XS
SM
MD
LG