لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۵

خانواده «برنارد فیلان» شهروند ایرلندی-فرانسوی زندانی در مشهد می‌گوید او به ۶.۵ سال زندان محکوم شد


برنارد فیلان، ۶۴ ساله، شهروند دوتابعیتی ایرلندی- فرانسوی
برنارد فیلان، ۶۴ ساله، شهروند دوتابعیتی ایرلندی- فرانسوی

نزدیکان «برنارد فیلان» شهروند ایرلندی-فرانسوی که در مشهد زندانی است، می گویند او به ۶.۵ سال زندان محکوم شده است.

«کارولین فیلان» خواهر او در بیانیه‌ای که در اختیار رسانه‌ها قرار داد، گفت جمهوری اسلامی به اتهام همکاری با دولت متخاصم او را به این مدت زندان محکوم کرده است.

جزئیات زیادی از حکم او منتشر نشده و در ایران هنوز قوه قضائیه واکنشی به این خبر نشان نداده است. در دستگاه قضایی جمهوری اسلامی تاکنون بارها فعالان سیاسی به اتهاماتی چون همکاری با دولت متخاصم محکوم شده‌اند و عمدتا منظور از دولت متخاصم در این احکام آمریکا و اسرائیل است.

هنوز مشخص نیست که این حکم قطعی است یا «برنارد فیلان» امکان تجدیدنظر خواهی دارد.

پیشتر صدای آمریکا گزارش داد که برنارد فیلان، ۶۴ ساله، شهروند دوتابعیتی ایرلندی- فرانسوی که در صنعت گردشگری فعال بود، اوایل مهرماه با گسترش اعتراضات ضد‌حکومتی در مشهد بازداشت شد. برخی رسانه‌ها او را مشاور امور گردشگری معرفی کرده‌اند. او در ابتدا برای چند هفته در سلول انفرادی نگهداری شد و سپس به زندان وکیل آباد(مشهد) منتقل شده و اکنون در آنجا نگهداری می‌شود.

دیماه گذشته هم او در اعتراض به وضع خود اعتصاب غذا کرد.

جمهوری اسلامی برنارد فیلان را به «تبلیغ علیه نظام» و «عکاسی از ماموران انتظامی و امنیتی» متهم کرده بود اما او این اتهام را رد می‌کند.

عکسی از برنارد فیلان در زمان حضور در ایران
عکسی از برنارد فیلان در زمان حضور در ایران

روز چهارشنبه، «پاتریشیا فیلان» دختر عمو و «کاری اوکوری کرو» پسر خاله «برنارد فیلان» در دوبلین پایتخت جمهوری ایرلند یک کنفرانس خبری برگزار کردند و خواستار آزادی او شدند. به گفته بستگان «برنارد فیلان»، وضعیت جسمی او اکنون وخیم است و هرچه زودتر باید آزاد شود

به گزارشخبرنگار صدای آمریکا، بستگان «برنارد فیلان» شهروند ایرلندی-فرانسوی زندانی در مشهد می‌گویند انتظار دارند دولت جمهوری ایرلند، تا روشن شدن وضع «برنارد فیلان»،‌ از بازگشایی سفارت در تهران خودداری کند.

بستگان «برنارد فیلان» در این کنفرانس خبری با اشاره به فرهنگ ایران، گفتند که برنارد فیلان در گذشته چندبار به ایران سفر کرده بود و تصورشان این بود که این سفرها برای مبادله فرهنگی مهم است.

بستگان «برنارد فیلان» با اشاره به گفتگو‌هایی برای بازگشایی سفارت جمهوری ایرلند در ایران، گفتند با توجه به اینکه اکنون یک ایرلندی بدون طی مراحل قانونی و غیرعادلانه در ایران زندانی است، آنها انتظار دارند که دولت ایرلند از بازگشایی سفارت در تهران، تا آزادی برنارد فیلان خودداری کند.

درخواست بستگان «برنارد فیلان» شهروند ایرلندی- فرانسوی زندانی در مشهد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:25 0:00

XS
SM
MD
LG