لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۱

احتمال نابینایی یک چشم برنارد فیلان؛ فرانسوی زندانی در ایران


Bernard Phelan
Credit to www.irishtimes.com
Bernard Phelan Credit to www.irishtimes.com

برنارد فیلان، ۶۴ ساله، شهروند دوتابعیتی ایرلندی- فرانسوی که اوایل سال جاری میلادی برای اعتراض نسبت به وضعیت اسفناک خود دست به اعتصاب غذا زده بود در معرض نابینایی یکی از چشمانش قرار گرفته است.

کارولین ماس-فیلان، خواهر این زندانی، هفته گذشته برای اولین بار از زمان بازداشت، موفق به صحبت با او شده است. او گفت: برنارد در حین گفتگو، در مورد چشم خود به من گفت که دیگر نمی تواند با چشم خود واضح ببیند.

خانم ماس-فیلان می‌گوید که برادرش در اوایل سال ۲۰۲۲ جراحی قرنیه انجام داده و عوارض درمان‌نشده آن عمل ممکن است دلیلی برای از دست دادن بینایی‌اش باشد. وی همچنین گفت که آقای فیلان اخیرا پس از زمین خوردن، زانوی چپش از جا در رفته ولی هیچ عصا و کمکی به او ارائه نمی‌شود.

خانم ماس-فیلان گفت که خانواده برنارد بسیار نگران سلامتی او هستند.

خانم ماس-فیلان، که برای آزادی برادرش تلاش می‌کند، در مورد شرایطی نگهداری برنارد فیلان به ایرلند اگزمینر گفت: «او دو بار اجازه دارد تا ۴۵ دقیقه سلولش را ترک کند. او از این فرصت‌ها برای آشپزی یا پیاده روی استفاده می‌کند و فقط می‌تواند آسمان را ببیند زیرا دیوارهای حیاط که با سیم خاردار پوشانده شده اند، بسیار بلند هستند.»

به گفته پزشک عمومی فرانسوی برنارد فیلان، خطر حمله قلبی به دلیل فشار خون بالا و بیماری قلبی در وی بالاست. او همچنین از تصلب شرائین رنج می‌برد.

برنارد فیلان، ۶۴ ساله، شهروند دوتابعیتی ایرلندی- فرانسوی است که در صنعت گردشگری فعال بود. او اوایل مهرماه با گسترش اعتراضات ضد‌حکومتی در مشهد بازداشت شد.

او در ابتدا برای چند هفته در سلول انفرادی نگهداری شد و سپس به زندان وکیل آباد(مشهد) منتقل شده و اکنون در آنجا نگهداری می‌شود.

XS
SM
MD
LG