لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۷

آخرین رایزنی‌های نمایندگان مجلس و وزیر علوم، دو روز مانده به استیضاح


رضا فرجی دانا، وزیر علوم تحقیقات و فناوری ایران
رضا فرجی دانا، وزیر علوم تحقیقات و فناوری ایران

شورای مرکزی قویترین فراکسیون مجلس ایران قرار است صبح سه‌شنبه، یک روز پیش از برگزاری جلسه استیضاح وزیر علوم در مجلس، با او دیدار کند.

صفر نعیمی زر، سخنگوی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت به خبرگزاری خانه ملت گفت که در پایان این نشست، نظر نهایی این فراکسیون درباره رد یا تایید استیضاح وزیر علوم مشخص خواهد شد.

فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت با ١٧٠ عضو قویترین و بانفوذترین فراکسیون مجلس ایران محسوب می‌شود.

دو روز مانده به استیضاح وزیر علوم ایران، گمانه‌زنی‌ها درباره رد یا تایید استیضاح در مجلس قوت گرفته است. همزمان با اعلام حمایت ١٠٢٨ استاد دانشگاه از وزیر علوم، سخنان علی لاریجانی، رئیس مجلس در یک همایش، نشان از تمایل او به حل و فصل بی‌دردسر موضوع استیضاح رضا فرجی دانا داشت.

لاریجانی روز دوشنبه گفت: «با توجه به شرایط خاص کشور در بعد داخلی و خارجی مصلحت حکم می‌کند که آرامش سیاسی و همگرایی افزایش یابد و باید تلاش کنیم موضع گیری‌ها و وقت کشور صرف همدلی و همگرایی شود.»

موضوع استیضاح وزیر علوم ایران در حالی این هفته از سوی تعدادی از نمایندگان مجلس پیگیری می‌شود که دولت حسن روحانی، لایحه‌ای یک فوریتی برای خروج اقتصاد از رکود ارائه کرده است. تعدادی از نمایندگان در گفت و گو با خبرگزاری‌ها انتخاب چنین زمانی را برای استیضاح وزیر را مناسب ندانستند.

هفته پیش، هیات رئیسه مجلس ایران، طرح استیضاح وزیر علوم را که به امضای ۵۱ نماینده مجلس رسیده بود، اعلام وصول کرد. نمایندگان خواستار اخراج دانشجویان ستاره‌دار و استادان و مدیرانی شدند که در دولت پیش برکنار شده بودند. این نمایندگان همچنین به غیرقانونی دانستن ۳ هزار بورسیه پذیرفته شده در دو سال گذشته، اعتراض کردند.

XS
SM
MD
LG