لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۸

ادامه مسمومیت‌‌ها با گازهای ناشناخته؛ چند مدرسه در بانه و ماهشهر هدف قرار گرفتند


جو یک مدرسه پس از حمله با گاز شیمیایی
جو یک مدرسه پس از حمله با گاز شیمیایی

حملات با گازهای شیمیایی به مدارس در ایران روز دوشنبه نیز ادامه یافت و دست‌کم یک مدرسه در بانه و دو مدرسه در ماهشهر هدف قرار گرفتند.

بنا بر گزارش‌های شهروندی که روز دوشنبه ۲۲ اسفند در حساب تلگرامی «اعتراض مدنی بازار» منتشر شده، مدرسه راهنمایی دخترانه «وحدت» در دهستان «کانی‌سور» در شهرستان بانه استان کردستان، «هدف حملات شیمیایی قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، تعدادی از دانش‌آموزان با عوارض مسمومیت به مراکز درمانی انتقال یافتند.

همچنین دو مدرسه دخترانه «پویندگان» و «شهید اهدایی» در ماهشهر در استان خوزستان «مورد حمله گازهای شیمیایی» قرار گرفتند.

در این گزارش آمده که مدرسه‌ها «در حال حاضر تخلیه شده» و شماری از دانش‌آموزان به مراکز درمانی منتقل شدند.

رسانه‌های رسمی در ایران اعلام کرده‌اند که نهادهای اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی در حال پی‌گیری حملات به مدرسه‌ها با گازهای ناشناخته هستند که از روزهای آغازین آذر ماه در جریان است؛ وزارت کشور نیز تاکنون چند اطلاعیه درباره آن صادر کرده است؛ در این حال اظهارنظرهایی متناقض مقامات حکومتی درباره این حملات عمدی ادامه دارد.

به گزارش رسانه‌ها در ایران روز یک‌شنبه محمدرضا میرتاج‌الدینی، نماینده مجلس شورای اسلامی، گفته بود که موضوع مسمومیت دانش‌آموزان در یک جلسه غیرعلنی در مجلس بررسی شده و بر اساس گزارش‌های ارائه شده در آن جلسه، «تمام عوامل پشت پرده این اتفاقات دستگیر شدند.»

اما روز دوشنبه محمدعلی محسنی بندپی، دیگر نماینده مجلس، به خبرگزاری مهر گفت: «در جلسه غیرعلنی دیروز مجلس درباره دستگیری عوامل مسمومیت دانش‌آموزان بحثی صورت نگرفت.»

حمله با گازهای ناشناس به مدرسه‌های اغلب دخترانه از نهم آذر در قم آغاز شد و تاکنون به اغلب استان‌های ایران کشیده شده و ادامه دارد. برخی مقامات جمهوری اسلامی ابتدا گزارش‌ها درباره این حمله‌ها را «فضاسازی» رسانه‌های آزاد و شبکه‌های اجتماعی خواندند اما پس از آن مقامات دولت و مجلس به «عمدی» بودن آن اذعان کردند.

XS
SM
MD
LG