لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۶

ادامه مسمومیت دانش‌آموزان؛ ادعای قوه قضاییه: «بخش اندکی» از دانش‌آموزان «ماده محرک» استنشاق کرده‌اند


ادامه مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان دختر در ایران
ادامه مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان دختر در ایران

با ادامه مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان دختر در مدارس ایران، تعدادی از دانش‌آموزان دختر در دو شهر باغملک و آبادان روز شنبه به دلیل مسمومیت روانه مراکز درمانی شدند.

حبیب حیبر، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، روز شنبه بیستم اسفندماه «موردی از مسمومیت دانش‌آموزان از باغملک» را تایید کرد.

بر اساس گزارش‌ها، تعدادی از دانش آموزان یک دبیرستان در باغملک «بد حال» شده‌اند که به ادعای این مقام دانشگاهی پس از مراجعه به بیمارستان، کنترل علائم و دریافت درمان‌های حمایتی «در حال ترخیص» هستند.

همچنین محمد محمدی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی آبادان، با تایید بروز علائم مسمومیت در تعدادی از دانش‌آموزان دخترانه معین این شهر گفت: «۱۶ نفر از این دانش‌آموزان در بیمارستان شهید بهشتی و آیت‌الله طالقانی تحت درمان قرار گرفتند و تعدادی از آنان مرخص شد، دیگر دانش‌آموزان نیز با توجه به حال عمومی مناسب بزودی از بیمارستان مرخص می‌شوند.»

به گفته او، «یکی از دانش آموزان به دلیل بیماری زمینه‌ای همچنان در بیمارستان تحت مراقبت است.»

گزارش ستاد حقوق بشر

ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران، وابسته به قوه قضاییه با انتشار گزارشی درباره «رخداد سریالی و ضد حقوق بشری» مسمومیت دانش‌آموزان مدعی شد کمیته تحقیق ۳۰ نفره وزارت بهداشت اعلام کرده بخش اندکی (کمتر از ١۰ درصد) از دانش‌آموزان یک ماده محرک که از نوع گازهای جنگی، خطرناک و کشنده نبوده، استنشاق کردند و بخش گسترده‌ای تحت تاثیر آثار روحی و روانی و اضطراب قرار گرفتند.

این گزارش با استناد به یافته‌های وزارت کشور درباره مسمومیت‌ها در ۵۲ مدرسه و ۲۵۰ کلاس درس می‌افزاید که برخی افراد در رابطه با مواد محرک دستگیر شدند و دستگاه‌های مربوطه مشغول تحقیق و بررسی کامل هستند.

با گذشت چهار ماه از شروع مسمومیت دانش‌آموزان در مدارس شهرهای مختلف هنوز جمهوری اسلامی هیچ اطلاعات روشنی درباره هویت آمران و عاملان این اقدامات ارائه نکرده است.

XS
SM
MD
LG