لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۶

یک روز پس از هشدار تروئیکای اروپایی؛ جمهوری اسلامی از پرتاب یک ماهواره و دو ریزماهواره خبر داد


ماهواره‌بر سیمرغ
ماهواره‌بر سیمرغ

یک روز پس از آن که سه قدرت اروپایی عضو برجام با انتشار بیانیه‌ای مشترک، پرتاب ماهواره ثریا با استفاده از ماهواره‌بر «قائم۱۰۰» را محکوم کردند؛ رسانه‌های ایران از پرتاب سه ماهواره جدید خبر دادند.

خبرگزاری مهر نوشت که یک ماهواره سبک از سری ماهواره‌های پژوهشگاه فضایی ایران و نانوماهواره‌های کیهان ۲ و ‌هاتف ۱ از سری ماهواره‌های مکعبی شرکت صاایران به فضا پرتاب شده‌اند.

روز گذشته بریتانیا، فرانسه، و آلمان، اعلام کردند که ماهواره‌بر قائم ۱۰۰ از فناوری ضروری برای توسعه سامانه موشکی دوربُرد بالستیک بهره می‌گیرد که نشان دهنده نادیده‌گرفتن محدودیت‌های وضع‌شده توسط سازمان ملل متحد توسط ایران است.

بریتانیا، آلمان، و فرانسه در پایان بیانیه مشترک خود تصریح کرده‌ بودند که همچنان متعهد به برداشتن همه «گام‌های دیپلماتیک» به منظور جلوگیری از توسعه جنگ‌افزارهای هسته‌ای از سوی جمهوری اسلامی و پاسخگو کردن حکومت ایران برای تمامی فعالیت‌های «بی‌ثبات‌کننده» آن در منطقه و جهان هستند.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز شنبه ۳۰ دی مدعی شده بود ماهواره «ثریا» را با موفقیت در مدار ۷۵۰ کیلومتری زمین قرار داده است.

اقدامی که سه کشور اروپایی عضو برجام معتقدند امکان آزمایش فناوری لازم برای توسعه بیشتر برنامه موشک بالستیک ایران را می‌دهد.

نگرانی از توسعه برنامه‌های موشکی جمهوری اسلامی و خطر بالقوه ناشی از آن برای کشورهای منطقه و جهان، ایالات متحده را بر آن داشته که دست به اقدامات پیشگیرانه علیه این برنامه‌ها بزند.

برهمین اساس دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا، اوفک، روز چهارشنبه ۲۶ مهر از تحریم ١١ فرد، هشت نهاد، و یک کشتی به دلیل مشارکت‌شان در برنامه‌های بی‌ثبات‌کننده موشک‌های بالستیک و پهپادی جمهوری اسلامی ایران خبر داده بود.

وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۲۶ مهر در پاسخی مکتوب به صدای آمریکا گفته بود: «تحت دولت بایدن، ایالات متحده اقدامات متعددی را برای رسیدگی به برنامه هسته‌ای ایران، توسعه و تکثیر موشک‌ها و پهپادها، تأمین مالی تروریسم، و سایر رفتارهای نگران‌کننده و بی‌ثبات‌کننده‌اش در داخل، در سراسر منطقه و در سراسر جهان انجام داده است.»

هرچند جمهوری اسلامی مدعی است که قصد ساخت سلاح‌هسته‌ای را ندارد و برنامه هسته‌ای خود را نیز صلح‌آمیز توصیف می‌کند اما تروئیکای اروپایی معتقد است که برنامه موشک بالستیک جمهوری اسلامی و این موشک‌های قادر به حمل جنگ‌افزارهای هسته‌ای، «تهدیدی مهم برای امنیت منطقه‌ای و جهانی» به شمار می‌رود.

XS
SM
MD
LG