لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۶

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای نظارت بر اقدامات ایران بودجه بیشتر خواست


به دنبال تمدید توافق اولیه اتمی ایران و گروه ۱+۵ به مدت چهار ماه دیگر و انجام مذاکرات بیشتر، آژانس بین المللی انرژی اتمی، وابسته به سازمان ملل متحد گفت ۱ میلیون یورو دیگر برای تمدید نظارت بر برنامه اتمی ایران طبق شرایط توافق نیاز دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آژانس بین المللی انرژی اتمی این درخواست را در نامه ای به تاریخ ۲۴ ژوئیه ( ۲ مرداد ماه) از اعضای خود کرد. ۶ روز پیش از آن، ایران و قدرت های جهانی - آمریکا، فرانسه، بریتانیا، آلمان، چین و روسیه - پذیرفتند که توافق اولیه اتمی با ایران را که سال گذشته حاصل شد، تمدید کنند و به مذاکرات هسته ای ادامه دهند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در تایید اینکه ایران به توافق اولیه اتمی پایبند است، نقشی اصلی دارد. طبق آن توافق، تهران بیشتر فعالیت های حساس غنی سازی اورانیوم را در ازای کاهش محدود تحریم هایی که به اقتصادش آسیب زده، متوقف می کند.

توافق اولیه اتمی ایران و گروه ۱+۵ با هدف فراهم کردن فرصتی برای انجام گفتگوهای جامع هسته ای میان ایران و قدرت های جهانی طراحی شد.

ایران می گوید برنامه اتمی اش صلح آمیز است، اما غرب می گوید ایران باید این گفته را با اقدامات عملی اثبات کند و نشان دهد به دنبال دست یابی به سلاح هسته ای نیست.

نظارت بر فعالیت های اتمی ایران طبق توافق اولیه تهران و ۱+۵ در نوامبر گذشته، باعث افزایش کار آژانس بین المللی انرژی اتمی در این کشور شد. مدت این توافق ۶ ماه بود و از ۲۰ ژانویه (۳۰ دی ۱۳۹۲) به اجرا گذاشته شد، اما اکنون تا ۲۴ نوامبر (۳ آذر ماه) تمدید شده است.

بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از تاسیسات غنی سازی اورانیوم ایران در نطنز و فردو روزانه بازدید می کنند. قبل از آن، بازدید ها هفته ای یکبار صورت می گرفت. این سازمان همچنین هر ماه به اعضای خود در مورد چگونگی عمل ایران به تعهداتش گزارش می دهد.

یوکیو آمانو، دبیرکل آژانس در ماه ژانویه گفت در اثر توافق اولیه اتمی ایران و قدرت های جهانی، این سازمان تقریبا تعداد افرادی را که در ایران برایش کار می کنند، دو برابر می کند. او سپس خواستار مشارکت بیشتر مالی اعضا به میزان ۵.۵ میلیون یورو به صورت داوطلبانه شد. دیپلمات ها گفتند به خاطر اهمیت سیاسی توافق ایران و ۱+۵ آمانو این پول را بدون مشکلی دریافت کرد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در نامه جدید خود گفته از هفت کشور دخیل در مذاکرات درخواستی برای ادامه نظارت های ضروری مرتبط با فعالیت های اتمی ایران و تایید آنها طبق توافق اتمی دریافت کرده است.

این نظارت ها شامل اقداماتی می شود که ایران طبق توافق تمدید مذاکرات باید به آنها همچنان عمل کند، از جمله تعهد ایران به تبدیل بخشی از اکسید اورانیوم بیشتر غنی شده خود به سوخت هسته ای برای استفاده در راکتور تحقیقاتی تهران.

آژآنس بین المللی انرژی اتمی گفته ادامه فعالیت هایش در ایران به منابع مالی بیشتری نیاز دارد.

XS
SM
MD
LG