لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۸

ظریف: تلاش عربستان برای حذف ایران از منطقه باعث افزایش خونریزی ها شد


وزیر امور خارجه ایران تلاش عربستان برای حذف ایران از معادلات منطقه را دلیل افزایش بحران در منطقه دانست.

محمد جواد ظریف روز شنبه ۲۵ مهر در نشست خبری با فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر خارجه آلمان، گفت که ایران آماده مشارکت با همه کشورهای جهان برای حل بحران سوریه است.

او در پاسخ به خبرنگاری درباره روابط ایران و عربستان گفت: "ما به دنبال حذف عربستان نیستیم و از طرف دیگر اجازه نمی‌دهیم که عربستان ایران را از منطقه حذف کند." او اضافه کرد که تلاش عربستان سعودی برای حذف ایران از منطقه باعث خونریزی و دامن زدن به درگیری شده است.

روابط ایران و عربستان در پی بحران جنگ داخلی در سوریه به تنش کشیده شد. عربستان از گروههای شورشی مخالف بشار اسد حمایت می کند اما ایران آشکارا برای حمایت از بشار اسد در سوریه حضور دارد. حمایت ایران از شورشیان شیعه حوثی که با دولت مرکزی یمن می جنگند تنش میان ایران و عربستان را به شدت افزایش داده است.

فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان که برای شرکت در نشست جانبی کنفرانس امنیتی مونیخ وارد تهران شده است هم در این نشست خبری خواهان پایان بخشیدن به خشونت‌ها در سوریه و رسیدن به راه حل سیاسی مشترک در حل این بحران شد.

آقای اشتاین مایر، نخستین وزیر خارجه آلمان است که پس از ۱۲ سال به ایران سفر کرده است .

وزیر امور خارجه ایران روابط ایران و آلمان را بسیار مناسب خواند و ابراز امیدواری کرد که آلمان بتواند نقش بیشتری در تحولات منطقه ای برعهده بگیرد.

پرونده هسته‌ای ایران و بحران خاورمیانه مهم‌ترین محورهای گفت‌وگوهای نشست جانبی یک روزه کنفرانس امنیتی مونیخ اعلام شده است . گروهی از مقامات چندین کشور از جمله وزرای خارجه عراق و افغانستان برای شرکت در این کنفرانس وارد تهران شده‌اند.

XS
SM
MD
LG