لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۲

ملک سلمان: انتقادها از نحوه تامین امنیت مراسم حج غیرمسئولانه است


ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی انتقادات کشورهای دیگر از نحوه اجرای تدابیر ایمنی و تامین امنیت در مراسم حج را "اظهارات غیرمسوولانه" خواند و گفت این امر بر نظارت کشورش بر مراسم سالانه حج تاثیر نخواهد داشت.

به دنبال کشته شدن صدها زائر در مراسم حج که حدود ۵۰۰ نفر از آنها ایرانی بودند، مقامات جمهوری اسلامی مقامات عربستان سعودی را به باد شدیدترین انتقادات گرفتند و خواستار مشارکت کشورها در مدیریت مراسم حج شدند. ایران، رقیب منطقه ای خود عربستان را به سوء مدیریت متهم کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس و طبق برآورد این خبرگزاری از آماری که کشورها از کشته شدگان داده اند، در تاریخ دوم مهر، روز عید قربان دست کم ۱۴۸۰ نفر از زائران زیر دست و پا له شدند. گفته می شود این اتفاق زمانی رخ داد که دو گروه از زائران که از دو سو حرکت میکردند در مسیری باریک به هم رسیدند.

آسوشیتدپرس می گوید اظهارات روز دوشنبه ملک سلمان که در خبرگزاری رسمی عربستان منتشر شد، در جلسه ای با حضور اعضای کابینه این کشور بیان شد و واکنشی آشکار به اظهارات مقامات ایرانی است.

ملک سلمان گفت پادشاهی عربستان "نمی گذارد دست های پنهان" فاجعه اخیر را سیاسی کنند و بین مسلمانان تفرقه بیاندازند.

مقام های ایران اعلام کرده اند هنوز از سرنوشت ۶۵ شهروند این کشور در مکه اطلاعی در دست نیست. بیش از ۴۶۰ نفر از کشته شدگان واقعه منا ایرانی بودند.

XS
SM
MD
LG