لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۹

ابراز امیدواری پادشاه عربستان درباره نتیجه گفت‌و‌گوها با ایران؛ وزیران خارجه دو کشور در نیویورک دیدار کردند


سخنرانی مجازی ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد - ۳۱ شهریور ۱۴۰۰
سخنرانی مجازی ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد - ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

وزیر خارجه ایران، به همراه مقاماتی از عربستان، عراق، کویت، مصر، اردن، ترکیه، قطر، فرانسه و اتحادیه اروپا به همراه نمایندگانی از شورای همکاری خلیج فارس و اتحادیه عرب در اقامتگاه نماینده عراق در سازمان ملل متحد در نیویورک، دیدار و گفت‌و‌گو کردند. این نشست در حاشیه اجلاس سالانه مجمع عمومی برگزار شد.

بنابر اعلام وزارت امور خارجه ایران، حسین امیرعبداللهیان در این دیدار که روز چهارشنبه ۳۱ شهریور برگزار شد و دنباله نشست ماه گذشته میلادی در بغداد بود، گفت: «‌برای برون رفت از بحران‌ها و مشکلات و رفع سوءتفاهمات و اختلافات، مسیر و راه حلی به جز دیپلماسی و گفتگو وجود ندارد.»

ایران نیروی قدس سپاه را به کشورهای مختلف از جمله سوریه اعزام کرده و شماری از کشورهای منطقه ایران را به مداخله نظامی متهم کرده و می‌گویند اقدامات آن به ویژه از طریق سپاه و حمایتش از گروه‌های نیابتی نظیر حزب‌الله، حاکمیت کشورها را تضعیف کرده و منجر به برهم خوردن ثبات کشورها شده است.

ابراز امیدواری پادشاه سعودی درباره نتیجه گفت‌و‌گوها

در همین حال، پادشان عربستان سعودی عصر چهارشنبه در سخنرانی خود برای مجمع عمومی سازمان ملل متحد در روز چهارشنبه گفت که از تلاش‌ها برای جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای حمایت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ملک سلمان در سخنرانی ویدیویی خود همچنین گفت کشورش بر اهمیت نبود تسلیحات هسته‌ای در منطقه خاورمیانه تاکید می‌کند.

وی اضافه کرد: «ایران یک کشور همسایه است و ما امیدواریم که گفت‌و‌گوهای اولیه ما با آن منجر به نتایج محکم و اعتمادسازی شود ... بر اساس ... احترام به حق حاکمیت و عدم مداخله در امورد داخلی.»

جمهوری اسلامی ایران و عربستان بر سر مسائل مختلف از جمله در یمن، سوریه و لبنان اختلافات عمیقی دارند و به دنبال حمله به مراکز دیپلماتیک عربستان در ایران توسط گروه‌های تندور، ریاض و تهران در سال ۲۰۱۶ روابط دیپماتیک خود را قطع کردند.

در عین حال طی ماه‌های گذشته گزارش‌هایی از گفت‌و‌گوی مقامات دو کشور در بغداد با میانجیگری دولت عراق و با هدف حل و فصل اختلافات و کاهش تنش منتشر شده، اما هنوز به نتیجه ملموسی نرسیده است.

XS
SM
MD
LG