لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۵

اسرائیل به پایگاەهای گروەهای شبە نظامی تحت حمایت ایران در سوریە حمله کرد


آرشیو
آرشیو

پایگاەهای گروەهای شبە نظامی تحت حمایت ایران در سوریە برای دومین بار پیاپی ظرف هفتە گذشتە هدف قرار گرفتند.

به گزارش سوران خاطری، خبرنگار صدای آمریکا از اربیل، دیدەبان حقوق بشر سوریە گزارش دادە کە اسرائیل شامگاە پنج‌شنبە مواضع حزب‌اللە و دیگر گروەهای شبە‌نظامی کارگزار ایران در سوریە را هدف قرار دادە است.

بر اساس این گزارش، تأسیسات و انبارهای تسلیحات حزب‌اللە و گروەهای تحت حمایت ایران در حومە دمشق با سە موشک اسرائیل هدف قرار گرفتەاند. به چند پایگاە هم در جنوب غربی حمص حمله شده است.

تاکنون جزئیاتی از تلفات و خسارات این حملە منتشر نشدە، اما گزارش‌ها از وقوع آتش‌سوزی بزرگ در این مناطق حکایت دارند. دیدەبان حقوق بشر سوریە می‌گوید نیروهای حزب‌اللە در چند پایگاە نظامی در نواحی نزدیک مرز لبنان بە منظور قاچاق سوخت مستقر شدەاند.

تلوزیون العربیە هم گزارش دادە کە «پایگاه هوایی المزه و جبل قاسیون در دمشق و مناطقی از القلمون میان دمشق و حمص هدف قرار گرفته و در آنها انفجارهای سهمگینی روی داده است.»

در همین حال خبرگزاری دولتی سوریە، سانا، از دفع چند حملە هوایی در آسمان دمشق و حمص خبر داد. رسانە‌های لبنان گزارش دادەاند کە جنگندەهای اسرائیل این حملات را از طریق حریم هوایی لبنان انجام دادەاند. تصاویری نیز از پرواز هواپیماهای اسرائیل در جنوب بیروت در شبکە‌های اجتماعی منتشر شدە است.

سە‌شنبە نیز پایگاەهای حزب‌اللە و چند گروە دیگر کارگزار جمهوری اسلامی در قنیطرە هدف حملات اسرائیل قرار گرفتند.

در چند سال گذشتە پایگاەهای نیروی قدس و گروەهای شبە نظامی تحت حمایتش بارها هدف حملات هوایی و موشکی قرار گرفتەاند.

اسرائیل می‌گوید حضور نظامی ایران در مرزهایش تهدیدی علیە امنیت آن کشور است و آن را تحمل نخواهد کرد.

آویو کوخاوی، رئیس ارتش اسرائیل، در دسامبر سال گذشتە اعلام کرد کە بیش از ۵۰۰ حملە اسرائیل فقط در سال ٢٠٢٠، حضور ایران در سوریە را کمرنگ کردە است.

XS
SM
MD
LG