لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۳

‎ یادداشت ظریف در نیویورک تایمز: خشونت‌های منتسب به اسلام، ریشه در وهابیت دارد


محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در جلسه هیئت دولت در تهران
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در جلسه هیئت دولت در تهران

وزیر امور خارجه ایران در یادداشتی برای روزنامه نیویورک تایمز، عربستان سعودی را به شدت مورد انتقاد قرار دارد و خواستار تشکیل یک ائتلاف جهانی علیه "وهابیت" شد.

روزنامه نیویورک تایمز آمریکا روز سه‌شنبه ۱۳ سپتامبر (۲۳ شهریور) یادداشتی از محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران منتشر کرده که در آن گروه‌های افراطی مانند داعش و بوکوحرام را مرتبط با عربستان سعودی معرفی کرده و می‌نویسد که به اسلام ارتباطی ندارند.

آقای ظریف نوشته است: "روابط عمومی‌ها هیچ ابایی ندارند با استفاده از پول‌های نفتی به ما بقبولانند که جبهه النصره که شاخه‌ای از القاعده بود، امروز دیگر گروهی افراطی نیست."

به اعتقاد این مقام بلندپایه ایران، با وجود "حمایت‌های گسترده" سعودی‌ها از جبهه النصره، "سیاست‌های ویرانگر" آنها روتوش نخواهد شد و هر کس شک دارد می‌تواند "ویدئوی گردن زدن پسربچه ۱۲ ساله توسط این به اصلاح معتدل‌ها" را ببیند.

اشاره آقای ظریف به ویدئویی است که در آن گروهی از مخالفان حکومت بشار اسد یک کودک را مورد آزار قرار داده و به قتل می‌رسانند.

وزیر امور خارجه ایران به حملات تروریستی یازدهم سپتامبر هم اشاره کرده و نوشته که از آن زمان "شبه نظامیان وهابی تغییر چهره داده‌اند اما در ایدئولوژی‌شان تغییری حاصل نشده است، چه به صورت طالبان یا شاخه‌های بازتولید شده القاعده و یا عناصر به اصطلاح دولت اسلامی."

او همچنین با تاکید بر این که "بیشتر خشونت‌های اعمال شده با سوء استفاده از نام اسلام ریشه در وهابیت دارد" از عربستان سعودی خواسته است تا "سیاست اتهام‌زنی و هراس‌افکنی" را رها کرده و با سایر اعضای جامعه جهانی در از بین بردن "آفت تروریسم و خشونت که همه را تهدید می‌کند" همکاری کند.

محمد جواد ظریف پیش از این نیز برای سخن گفتن درباره عربستان سعودی از یادداشت نویسی برای روزنامه نیویورک تایمز استفاده کرده و در زمستان سال گذشته نوشته بود که عربستان به دنبال برهم زدن توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی است.

در روزهای گذشته پس از موضع‌گیری تند رهبر جمهوری اسلامی ایران علیه عربستان در آستانه مراسم حج، تنش میان مقامات ایران و عربستان بار دیگر بالا گرفته است.

XS
SM
MD
LG