لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۶

آیت الله خامنه ای عربستان سعودی را فاسد و توخالی خواند


رهبر جمهوری اسلامی ضمن رد محکومیت حزب الله لبنان از سوی کشورهای اسلامی، عربستان سعودی را تلویحا دولتی فاسد، وابسته و توخالی خواند.

آیت الله علی خامنه‌ای، روز چهارشنبه اول اردیبهشت در دیدار با اعضای اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان ضمن تمجید از عملکرد حزب الله لبنان در منطقه گفت: "محكومیت آن در یك ورق پاره به‌وسیله دولتی فاسد، وابسته، توخالی و پوك، هیچ اهمیتی ندارد."

اشاره او به یک بند از بیانیه سازمان همکاری اسلامی در نشست استانبول است که در آن جنبش حزب‌الله لبنان به دلیل "اقدامات تروریستی در سوریه، بحرین، کویت و یمن و حمایت از جنبش‌های تروریستی و گروه‌هایی که امنیت و ثبات اعضای سازمان همکاری اسلامی را به خطر می‌اندازد" محکوم شده است.

رئیس جمهوری و هیات ایران نشست پایانی این اجلاس را به دلیل وجود بندهایی علیه ایران و حزب الله در بیانیه پایانی ترک کرد. ایران معتقد بود که این بیانیه با تلاش عربستان و متحدان منطقه ای او علیه ایران تنظیم شده است.

پیشتر شورای همکاری خلیج (فارس) نیز گروه حزب الله لبنان را یک سازمان تروریستی اعلام کرده بود.

تلاش ها برای تروریستی معرفی کردن حزب الله لبنان با تشدید تنش میان عربستان سعودی و ایران آغاز شد. اعضای شورای همکاری خلیج (فارس) حزب الله لبنان را که مستقیما از سوی ایران حمایت می‌شود، به "استخدام جوانان برای دست زدن به کارهای تروریستی، قاچاق اسلحه و مواد منفجره، هرج و مرج و خشونت در نقض آشکار حاکمیت، امنیت و استقلال کشورهای شورای همکاری خلیج ( فارس)" متهم کردند.

با این حال تلاش برخی از کشورهای عرب برای تروریستی نامیدن حزب الله لبنان در اجلاس اتحادیه عرب، این اجلاس را به تنش کشاند.

از سوی دیگر، عربستان سعودی نیز طی ماههای گذشته پس از حمله نیروهای بسیجی و لباس شخصی به اماکن دیپلماتیک این کشور در تهران و مشهد و قطع رابطه با ایران، جمهوری اسلامی را به دخالت در امور کشورهای منطقه و حمایت از تروریسم متهم کرد.

حزب الله لبنان که یک جنبش شیعه سیاسی نظامی تحت حمایت ایران است، علاوه بر نفوذ در فضای سیاسی لبنان، در سوریه نیز حضور دارد. عربستان سعودی اما در لبنان از گروه‌های مخالف حزب الله و چهره‌هایی نظیر سعد حریری حمایت می‌کند.

گروه حزب الله پیش از این از سوی آمریکا، اتحادیه اروپا، کانادا، استرالیا و بریتانیا در فهرست گروههای تروریستی قرار گرفته بود.

XS
SM
MD
LG