لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۰

گنجاندن حزب الله در فهرست گروه های تروریستی


شورای همکاری خلیج فارس حزب الله لبنان را که ایران از آن حمایت می کند، یک گروه تروریستی اعلام کرد.
شورای همکاری خلیج فارس حزب الله لبنان را که ایران از آن حمایت می کند، یک گروه تروریستی اعلام کرد.

شورای همکاری خلیج فارس اخیرا حزب الله لبنان را که ایران از آن حمایت می کند، یک گروه تروریستی اعلام کرد.

شورا یک ائتلاف منطقه ای است که از عربستان سعودی، قطر، امارات متحده عربی، عمان، کویت و بحرین تشکیل می شود، و تصمیم گنجاندن رسمی حزب الله در فهرست سازمان های تروریستی در پی اقدامات مشابه مجموعه ای از کشورها و سازمان ها، از جمله آمریکا، بریتانیا، کانادا، اسرائیل، استرالیا، نیوزلند و اتحادیه اروپا گرفته می شود.

عبدالطیف بن راشد الزیانی دبیرکل شورا گفت عملیات خصمانه پیکارجویان حزب الله در سوریه، یمن، و عراق، دلیل چنین تصمیمی بود. این اقدامات، "استخدام جوانان برای دست زدن به کارهای تروریستی، قاچاق اسلحه و مواد منفجره، تحریک فتنه، هرج و مرج و خشونت در نقض آشکار حاکمیت، امنیت و استقلال کشورهای شورای همکاری خلیج ( فارس) را شامل می شود."

مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در جلسه گفت و گو با خبرنگاران گفت آمریکا از تصمیم شورای همکاری استقبال می کند و به بحث با آن و تمام کشورها در این باره که چگونه از پلیس و نیروهای امنیتی، تحریم ها و ابزار دیگر می توان برای دنبال کردن و سرکوب عملیات تروریستی و فعالیت های جاری حزب الله در منطقه استفاده کرد، ادامه خواهد داد.

آمریکا در سال ۱۹۹۷ حزب الله را یک سازمان تروریستی اعلام کرد، و کارها و برنامه های آن در سراسر جهان را محکوم کرده است، از جمله در بلغارستان، تایلند، قبرس و نیز خاورمیانه علیه اسراییل ها، عراقی ها و سوری های مخالف رژیم بی رحم بشار اسد. آمریکا رهبران نظامی حزب الله، افراد و نهادهای تهیه تدارکات و شرکت هایی را که روابط نزدیکی با آن دارند، تحریم کرده است.

تصمیم شورای همکاری خلیج فارس به اعلام حزب الله بعنوان یک گروه تروریستی شاهد دیگری است که، به گفته جان کری وزیر خارجه، شمار فزاینده ای از کشورها حزب الله را یک سازمان تروریستی خطرناک و بی ثبات کننده می بینند.

ایالات متحده آمریکا به برداشتن گام هایی برای مهار فعالیت های تروریستی و جنایتکارانه حزب الله ادامه خواهد داد و کشورهای دیگر را به چنین کاری ترغیب می کند.

XS
SM
MD
LG