لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۴

تنش در اتحادیه عرب بر سر "تروریست" نامیدن حزب الله لبنان


در حالیکه عراق از "حزب الله لبنان" حمایت می کرد، مقام های عربستان جلسه اتحادیه عرب را ترک کردند.
در حالیکه عراق از "حزب الله لبنان" حمایت می کرد، مقام های عربستان جلسه اتحادیه عرب را ترک کردند.

اعلام نام "حزب الله لبنان" به عنوان یک "گروه تروریستی"، موجب تنش و اختلاف نظرهای شدیدی در جلسه روز جمعه اتحادیه عرب شد. مقام های عراق و عربستان سعودی بر سر این تصمیم اختلاف نظر داشتند.

روز جمعه، ۲۱ اسفند نشست وزرای خارجه اتحادیه عرب ابتدا با انتخاب دبیرکل جدید این اتحادیه آغاز شد، اما کمی بعد با بحث بر سر "تروریست" نامیدن گروه حزب الله لبنان، این نشست شاهد تنش هایی بود.

قرار بود این اتحادیه درباره حزب الله لبنان موضع گیری کند که ابراهیم جعفری وزیر امور خارجه عراق در سخنانی از حزب الله لبنان دفاع کرد.

ابراهیم جعفری با اشاره به ناکارآمدی ها در مبارزه با داعش، گفت "حشد الشعبی و حزب‌الله، آبروی عرب‌ها را حفظ کردند و هرکس که آن‌‌ها را به اعمال تروریستی متهم کند، خود تروریست است."

حشد الشعبی یا بسیج مردمی عراق به نیروهای شبه‌نظامی شیعه این کشور گفته می‌شود که در کنار ارتش عراق قرار دارند. تشکیل این گروه از بعد حملات داعش بود و برخی آن را به بسیج ایران شبیه می دانند. اما حزب الله لبنان گروه دیگری است که به جمهوری اسلامی ایران نزدیک است و در لبنان فعالیت دارد.

در واکنش به سخنان وزیر خارجه عراق، هیات عربستانی جلسه اتحادیه عرب را ترک کرد.

رویترز نوشت دیپلمات‌های سعودی در اعتراض به این که عراق، حزب الله لبنان را تروریستی نمی داند، جلسه را ترک کردند.

عربستان سعودی مدتهاست با حزب الله لبنان که یک گروه شیعی محسوب می شود، اختلاف دارد. در ماه های اخیر که حزب الله به کمک بشار اسد در جنگ داخلی سوریه پرداخته و از حمایت ایران برخوردار است، تنش بین عربستان و این گروه بیشتر شده است.

با این که جلسه اتحادیه عرب دقایقی شاهد تنش بود، اما در نهایت وزیران خارجه اتحادیه عرب، حزب‌الله لبنان را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دادند.

این اقدام در حالی صورت گرفت که شورای همکاری خلیج فارس هم پیش از این حزب‌الله لبنان را گروهی تروریستی نامیده بود.

XS
SM
MD
LG