لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۴

جزئیات رای متهمان حمله به سفارت عربستان؛ ۲۰ متهم بسیجی، محکومیت به ۳ تا ۶ ماه زندان


حمله به سفارت عربستان در تهران منجر به به آتش سوزی در این ساختمان شد.
حمله به سفارت عربستان در تهران منجر به به آتش سوزی در این ساختمان شد.

وکیل تعدادی از متهمان به سفارت عربستان از محکومیت موکلان خود به زندان خبر داد.

مصطفی شعبانی روز چهارشنبه ۱۲ آبان در گفت و گو با خبرگزاری ایلنا گفت که از ۴۵ متهم دستگیر شده، پرونده ۲۰ متهم در دادگاه کارکنان دولت رسیدگی می شود و ۲۵ متهم نیز در دادگاه ویژه روحانیت محاکمه می شوند.

به گفته وکیل دادگستری، دادگاه یکی از موکلان او را به عنوان یکی از سردسته‌های (لیدر) حمله به سفارت عربستان شناخته و او را به همراه چند متهم دیگر به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم کرده است. برخی از این ۲۰ متهم نیز به اتهام اخلال در نظم عمومی به ۹۱ روز زندان محکوم شده و برخی تبرئه شدند.

آقای شعبانی درباره این متهمان گفت: «همه ۲۰ متهم مربوط به دادگاه ویژه کارکنان دولت افراد بسیجی هستند که سابقه حضور در جبهه و حتی حضور در سوریه را دارند.»

او اضافه کرد که متهمان از اتهام تخریب اموال سفارت عربستان تبرئه شدند چرا که اثبات این اتهام به شاکی خصوصی نیاز دارد و دولت عربستان سعودی نیز شکایتی از این افراد نکرده است.

در جریان دادگاه رسیدگی به اتهامات حمله کنندگان به سفارت عربستان یکی از این افراد اعلام گفته بود که خبر تجمع مقابل سفارت را در کانال های منتسب به سپاه پاسداران خوانده و به آنجا رفته است.

حمله به سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد، دی ماه گذشته در اعتراض به اعدام شیخ نمر، یک روحانی شیعه در عربستان صورت گرفت. در پی این حمله و آتش گرفتن سفارت عربستان، این کشور کلیه روابط خود را با جمهوری اسلامی قطع کرد.

در پی این رویدادها، رئیس جمهوری ایران خواستار برخورد دستگاه قضایی با حمله کنندگان به سفارت عربستان شد. آیت الله خامنه‌ای نیز آن را "کاری بسیار بد و به ضرر کشور" دانست، با این حال رسیدگی به پرونده متهمان و برگزاری نخستین دادگاه بیش از شش ماه طول کشید.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG