لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۸

قطر سفیر خود را از تهران فراخواند؛ کشور جیبوتی قطع ارتباط کرد


 قطر در واکنش به حمله به سفارت عربستان سعودی در تهران، سفیر خود را از تهران فراخواند.
قطر در واکنش به حمله به سفارت عربستان سعودی در تهران، سفیر خود را از تهران فراخواند.

خبرگزاری رویترز می گوید قطر در واکنش به حمله به سفارت عربستان سعودی در تهران، روز چهارشنبه سفیر خود را از تهران فراخوانده است.

به دنبال قطع رابطه دیپلماتیک ریاض با تهران، متحدان عربستان از جمله بحرین و سودان روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کردند و امارات نیز سطح روابط خود را با ایران کاهش دادند.

جیبوتی نیز روز سه شنبه تایید کرد در حمایت از عربستان سعودی رابطه خود را با ایران قطع کرده است.

جیبوتی در شاخ آفریقا، حدود هشتصد هزار نفر جمعیت دارد. اهمیت این کشور قرار گرفتن آن در تنگه باب‌المندب است. جیبوتی با دریافت حق تردد از کشتی‌ها و نفکش‌هایی که از تنگه باب‌المندب گذر می‌کنند بخشی از بودجه خود را تأمین می‌کند. این تنگه محل اتصال دریای سرخ به خلیج عدن است.

کویت نیز پیشتر سفیر خود را از تهران فراخوانده بود. همچنین روز چهارشنبه اردن سفیر ایران را در محکوم کردن حمله به سفارت عربستان احضار کرد.

به دنبال اعدام شیخ نمر، روحانی منتقد شیعه در عربستان سعودی، گروهی از معترضان تندرو در ایران به ساختمان سفارت عربستان سعودی در تهران حمله و بخشی از آن را به آتش کشیدند.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران با "جنایت" توصیف کردن اعدام شیخ نمر گفته است عربستان با قطع رابطه با ایران نمی تواند "تواند جنایت خود را بپوشاند."


XS
SM
MD
LG