لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۱

اشاره دوباره پرزیدنت ترامپ به ایران در جمع هوادارانش در ایالت کنتاکی


رئیس جمهوری آمریکا در کنار میچ مک کانل، رهبر اکثریت سنا، در همایش هواداران جمهوریخواهان در کنتاکی

با نزدیک شدن به زمان اعمال مرحله آخر تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، پرزیدنت دونالد ترامپ بار دیگر به موضوع خروج آمریکا از برجام و احتمال بازگشت جمهوری اسلامی به پای میز مذاکره سخن گفت.

پرزیدنت ترامپ شنبه شب ۲۱ مهر در سخنرانی در جمع هوادارانش در ایالت کنتاکی پیش بینی کرد که با بدتر شدن وضعیت داخلی جمهوری اسلامی ایران پس از خروج دولت آمریکا از برجام، مقامات تهران به زودی وارد مذاکره با او برای دستیابی به توافقی خوب شوند.

او گفت: «من آمریکا را از توافق بسیار بد و یک طرفه اتمی با ایران خارج کردم. وقتی که وارد کاخ سفید شدم و حتی در زمانی که رئیس جمهوری منتخب بودم تمامی گزارش‌ها حاکی از استیلای ایران بر کل خاورمیانه بود. اما دیگر توان این کار را ندارند.»

وی افزود: «در داخل با فاجعه مواجه‌اند، اعتراضات روزانه و سقوط ارزش پول ملی شان ادامه دارد. روزی در آینده نه چندان دور به ما برای دستیابی به توافق خوب مراجعه خواهند کرد. من هم می گویم باشد اما توافق واقعی و نه توافقی مسخره که در دولت پیشین به آن دست پیدا کردند.»

این برای چندمین بار در هفته‌های اخیر است که دونالد ترامپ خروج آمریکا از برجام را موجب بازگشت ایران به میز مذاکره دانسته است.

پرزیدنت ترامپ هفته گذشته هنگام اعلام موافقت با کناره گیری نیکی هیلی از نمایندگی آمریکا در سازمان ملل با برشمردن مشکلات داخلی ایران در ماههای گذشته گفت که مقام های ایرانی بالاخره روزی برای توافق بازمی‌گردند.

یک روز پیش از آن نیز در جمع هواداران خود در ایالت آیووا به نفوذ بیشتر ایران در منطقه پس از توافق هسته ای اشاره کرد و گفت که خروج آمریکا از برجام موجب عمیق تر شدن مشکلات داخلی ایران شد.

دور دوم تحریم‌های آمریکا که با هدف به صفر رساندن صادرات نفت ایران و جلوگیری از معاملات مالی بین‌المللی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعمال می شود، از نیمه آبانماه اجرایی خواهد شد.

پرزیدنت ترامپ اعلام کرده است که به دنبال توافقی است که نه تنها تمامی مسیرهای دستیابی ایران به تسلیحات اتمی را مسدود کند، بلکه جلوی دخالت تهران در امور داخلی کشورهای عرب منطقه و تهدیدهای مکرر علیه اسرائیل را نیز بگیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG