لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۷

کاهش پروازها و مسافران هوایی ایران در شش ماهه نخست امسال


بر اساس آمارهای وزارت راه و شهرسازی جمهوری اسلامی، تعداد پروازها و مسافران هوایی در شش ماه نخست سال ۱۳۹۷ خورشیدی در مقایسه با سال گذشته کاهش داشته است.

بر اساس این آمار، در شش ماهه نخست امسال، نزدیک به ۲۸ میلیون مسافر داخلی و خارجی با بیش از ۲۳۰ هزار پرواز جابجا شدند که حاکی از کاهش ۱۰ درصدی پروازها و ۱۳ درصدی مسافران به نسبت مدت مشابه در سال گذشته است.

افزایش شدید نرخ ارز که از نیمه دوم سال گذشته آغاز شد و در سال ۹۷ روی نرخ بلیت هواپیماها تاثیر گذاشت، می تواند از دلایل اصلی کاهش مسافران هوایی باشد.

افزایش نرخ ارز همچنین موجب افزایش هزینه سفرهای خارجی و کاهش چشمگیر این سفرها در میان ایرانیان شد.

بر اساس آمار ارائه شده از سوی وزارت راه، پروازهای خارجی با ۱۲ درصد کاهش به بیش از ۴۱ هزار پرواز رسید. آمار مسافران خارجی نیز به حدود ۶ میلیون و ۱۶۶ هزار نفر رسید که به نسبت شش ماهه اول سال گذشته ۱۱ درصد کاهش داشت.

در این آمار همچنین کاهش پروازهای داخلی ۹ درصد و کاهش مسافران داخلی ۱۳ درصد اعلام شده است.

نرخ دلار آمریکا در آغاز روند افزایشی اخیر، از حدود ۳۷۰۰ تومان در مهر ماه سال گذشته به حدود ۱۴ هزار تومان در تابستان امسال رسید و در مقاطعی از ۱۹ هزار تومان هم عبور کرد. این افزایش نرخ ارز بسیاری از هزینه های زندگی در ایران را بالا برد.

کارشناسان تصمیم آمریکا به خروج از برجام و اعلام بازگشت تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی و همچنین سیاست های غلط بانک مرکزی در جریان نوسان های ارز را از دلایل افزایش نرخ ارز در ایران می‌دانند.

کاهش پروازها و مسافران در حالی است که دولت حسن روحانی در پی توافق هسته‌ای و تنظیم برجام در پی خرید هواپیماهای مسافربری جدید و افزایش ظرفیت ناوگان هوایی خود بود.

با بازگشت تحریم‌های هسته ای از سوی دولت پرزیدنت ترامپ، خرید هواپیما از ایرباس و بوئینگ منتفی شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG