لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۱

در پی بازگشت تحریم‌ها شرکت «ولوو» تولید کامیون در ایران را متوقف کرد


شرکت خودروسازی ولوو اعلام کرد که در پی بازگشت تحریم های آمریکا، فعالیت های خود در ایران را متوقف کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک سخنگوی شرکت ولوو روز دوشنبه دوم مهر ضمن اعلام این تصمیم گفت که مونتاژ کامیون‌های ولوو در ایران متوقف می شود چرا که به دلیل تحریم‌ها، امکان جابجایی پول وجود ندارد.

«فردریک ایوارسون» توضیح داد که با تحریم‌های ایالات متحده، سیستم بانکی دیگر جواب نمی‌دهد و کمپانی ولوو نمی‌تواند در ازای قطعات کامیون‌ها که به ایران می فرستد، پول خود را دریافت کند از این رو، دیگر به فعالیت خود در ایران ادامه نمی‌دهد.

پس از توافق هسته ای سه سال پیش، ولوو با این هدف گذاری که ایران تبدیل به مرکز اصلی صادرات کامیون‌های شرکت در خاورمیانه و شمال آفریقا شود، فعالیت خود را در این کشور ادامه داد.

دولت پرزیدنت ترامپ ایران را به نقض برجام از طریق برنامه موشکی و بی‌ثبات سازی در منطقه متهم کرد و ضمن اعلام خروج آمریکا از برجام، دستور بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران را صادر کرد. مرحله اول تحریم ها از مرداد امسال بازگشت و اجرایی شد.

بعد از آن بود که شرکت‌های اروپایی دوباره اقدام به ترک ایران کردند. با اینکه دولت‌های اروپایی موافق حفظ برجام هستند، اما شرکت‌های بزرگ برای دوری از مجازات توسط آمریکا و به دلیل نبود امکان نقل و انتقال کلان پول، بازار ایران را ترک می‌کنند.

پیشتر، «دویچه بان» که اپراتور دولتی راه آهن آلمان به شمار می رود، اعلام کرد از دو پروژه مشاوره و همکاری فنی با جمهوری اسلامی ایران خارج می شود. همچنین «دویچه تلکام» نیز در پی تحریم های آمریکا به فعالیت های خود در ایران پایان می دهد. شرکت فولاد اس ام اس آلمان نیز چندی پیش اعلام کرد که روابط خود با ایران را متوقف می‌کند.

اتحادیه اروپا در نظر دارد برای حفظ برجام همکاری با تهران را ادامه دهد و از شرکت‌های اروپایی خواسته است با ایران تجارت کنند، اما کارشناسان می‌گویند در سایه بازگشت تحریم‌های آمریکا، مقامات اروپایی قدرت عمل زیادی برای تشویق شرکت های بزرگ چند ملیتی به ادامه فعالیت در ایران ندارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG