لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۵

ابهام درباره توقف فعالیت‌های خودروسازی فولکس واگن آلمان در ایران


فولکس واگن می گوید سرمایه گذاری گسترده ای در ایران ندارد.
فولکس واگن می گوید سرمایه گذاری گسترده ای در ایران ندارد.

در حالیکه پیشتر بلومبرگ به نقل از سفیر آمریکا در آلمان از توقف همکاری شرکت فولکس واگن با ایران به خاطر بازگشت تحریم‌های هسته‌ای آمریکا خبر داده بود، برخی منابع خبری این خبر را به نقل از مدیران این شرکت تکذیب کردند.

نیویورک تایمز روز پنجشنبه نوشت: فولکس واگن در واکنش به گزارش بلومبرگ نوشت که فعالیت‌های تجاری خود در ایران را متوقف نکرده است.

از سوی دیگر، کریستینا هیگینز سخنگوی این شرکت خودرو سازی به رویترز گفت: سفیر آمریکا با برخی رهبران صنایع خودرو سازی درباره ضرورت همکاری آنها با تحریم های آمریکا صحبت کرده است.

خبرگزاری بلومبرگ پنج شنبه ۲۹ شهریور به نقل از سفیر ایالات متحده در آلمان گزارش داده بود که در پی مذاکرات نمایندگان این شرکت با مقامات آمریکایی، شرکت فولکس واگن به این نتیجه رسیده است که فعالیت‌های تجاری خود در ایران را متوقف کند.

ریچارد گرنل سفیر آمریکا در آلمان، با بیان این که صنعت خودروسازی شامل تحریم‌های آمریکا علیه ایران می شود، گفت که آمریکا از تصمیم مدیران فولکس واگن خرسند است چرا که مقام های ایران منابع اقتصادی کشور را به جای ارائه به مردم خود در جهت گسترش خشونت در منطقه به کار گرفته‌اند.

بلومبرگ البته نوشته است که شرکت فولکس واگن در ایمیلی اعلام کرده است که این شرکت همچنان تاثیر بازگشت تحریم‌های آمریکا را در نظر می گیرد و مانند گذشته قوانین ملی، بین المللی و مقررات صادراتی را رعایت می‌کند.

شرکت فولکس واگن که در پی اجرایی شدن برجام به ایران بازگشته بود، همکاری خود با شرکت ایرانی ماموت برای تولید خودرو را آغاز کرده بود.

توافق هسته ای سال ۹۴ ایران و کشورهای پنج به علاوه یک زمینه بازگشت بسیاری از شرکت‌ها به ایران را فراهم کرد، اما دولت پرزیدنت ترامپ ایران را به نقض برجام از طریق برنامه موشکی و بی‌ثبات سازی در منطقه متهم کرد و ضمن اعلام خروج آمریکا از برجام، دستور بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران را صادر کرد.

بعد از آن بود که شرکت‌های اروپایی دوباره اقدام به ترک ایران کردند. با اینکه دولت آلمان موافق حفظ برجام است اما شرکت‌های آلمانی برای دوری از مجازات توسط آمریکا، بازار ایران را ترک می کنند.

پیشتر، «دویچه بان» که اپراتور دولتی راه آهن آلمان به شمار می رود، اعلام کرد از دو پروژه مشاوره و همکاری فنی با جمهوری اسلامی ایران خارج می شود. همچنین «دویچه تلکام» نیز در پی تحریم های آمریکا به فعالیت های خود در ایران پایان می دهد. شرکت فولاد اس ام اس آلمان نیز چندی پیش اعلام کرد که روابط خود با ایران را متوقف می‌کند.

اتحادیه اروپا در نظر دارد برای حفظ برجام همکاری با تهران را ادامه دهد و از شرکت‌های اروپایی خواسته است با ایران تجارت کنند، اما کارشناسان می‌گویند در سایه بازگشت تحریم‌های آمریکا، مقامات اروپایی قدرت عمل زیادی برای تشویق شرکت های بزرگ چند ملیتی به ادامه فعالیت در ایران ندارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG