لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۲

رئیس گروه اقدام ایران: پیام به تهران مشخص است؛ مثل بقیه نرمال باشید و سود ببرید


برایان هوک که به تازگی رئیس گروه اقدام ایران از سوی وزیر خارجه آمریکا شده، در موسسه هادسن سخنرانی کرد.
برایان هوک که به تازگی رئیس گروه اقدام ایران از سوی وزیر خارجه آمریکا شده، در موسسه هادسن سخنرانی کرد.

برایان هوک رئیس «گروه اقدام ایران» که از سوی وزیر خارجه آمریکا منصوب شده است، در نشستی در موسسه هادسن در واشنگتن درباره برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران سخنرانی کرد. او گفت: همه هدف فشار به جمهوری اسلامی، بازگرداندن آنها از مسیری که در پیش گرفته اند است، تا ایران یک کشور نرمال شود و از منافع رابطه با جامعه جهانی بهره مند شود.

نشستی در موسسه هادسن روز چهارشنبه ۲۸ شهریور با عنوان «افزایش موشک های ایران: یک گفتگو با نماینده ویژه برایان هوک» برگزار شد.

آقای هوک که یک ماه پیش از سوی وزیر خارجه ایالات متحده به عنوان رئیس گروه اقدام ایران منصوب شد، گفت: توافق ایران به روشنی می گوید جمهوری اسلامی از آزمایش موشکی با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. اما تهران بارها با آزمایش موشکی به این مورد بی توجه بوده است.

وی افزود: موشک های سیمرغ و خرمشهر که در سال گذشته آزمایش شد، موارد مشخص نقض توافق هسته ای است.

بر اساس قطعنامه ۲۲۳۳ شورای امنیت که بعد از توافق هسته ای ایران تصویب شد، ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است.

رئیس گروه اقدام ایران وزارت خارجه آمریکا برنامه موشکی را تنها نقض برجام ندانست و گفت: فیلم های کمک ایران به گروه های تروریستی در یمن علیه متحدان ما را دیده اید؟ فقط این نیست. جمهوری اسلامی به عراق، حزب الله لبنان و گروه های تروریستی در سوریه نیز کمک می کند.

آقای هوک با طرح این سوال که به نقض برجام، ما چه واکنشی نشان دادیم؟ گفت: با هدایت مایک پمپئو، صحبت درباره مشکل را متوقف کردیم و تصمیم به اقدام عملی گرفتیم. تحریم درباره افراد درگیر را آغاز کردیم. توافق هسته ای برخی تحریمها را لغو کرده بود، ما آنها را برگرداندیم.

وی در بخش پایان سخنان خود گفت: هدف ما عادی سازی رفتار ایران است تا مثل دیگر کشورهای نرمال جهان شود؛ و به جامعه جهانی بازگردد و از مزایای آن استفاده کند.

در بخش پرسش و پاسخ، آقای هوک به گام بعدی علیه جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت هدف ما تحریم نفت ایران و کاهش صادرات نفت ایران به صفر است. نود درصد درآمد آنها از نفت است. هدف قطع منابع مالی جمهوری اسلامی است.

با خروج آمریکا از توافق برجام و اجرایی شدن دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران، بسیاری از شرکت های هواپیمایی عمده اروپایی اعلام کرده اند که پروازهای خود را به ایران متوقف خواهند کرد. بریتیش ایرویز، کی ال ام، و ایرفرانس از جمله این شرکتها هستند.

بعلاوه ایران ایر و ماهان ایر نیز پروازهای خود به غرب اروپا را کاهش خواهند داد و شرکت قشم ایر هم به طور کلی پروازی در این مسیر نخواهد داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG