لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۸

اعتراض به خروج سعید مرتضوی از ایران


سعید مرتضوی در دادسرای کارکنان دولت - آرشیو
سعید مرتضوی در دادسرای کارکنان دولت - آرشیو

یک نماینده مجلس شورای اسلامی از خروج سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران و رئیس پیشین سازمان تامین اجتماعی، که پرونده قضایی او در دادگاه در حال رسیدگی است، انتقاد کرد.

سیدحسین دهدشتی، نماینده آبادان در مجلس در واکنش به سفر سعید مرتضوی، به خبرگزاری خانه ملت گفت که بنا به اطلاعات او سعید مرتضوی به ‌علت اتهامات اقتصادی ممنوع الخروج بودهاما معلوم نیست که چگونه و بر اساس چه ضابطه‌ای از کشور خارج شده است.

این نماینده مجلس گفت: "اصولا مرتضوی در چند سال اخیر نشان داده که فردی ویژه و فراقانونی بوده، به طوری که وی در دادگاه‌هایش با محافظ حاضر شده و هر جور که می‌خواهد رفتار می‌کند، از طرف دیگر با توجه به خروج مرتضوی از کشور، سیستم قضایی، وزارت کشور و دستگاه‌های امنیتی باید پاسخگوی این مسئله باشند."

مجتبی نظری، وکیل سازمان تامین اجتماعی، نیز با بیان اینکه مرتضوی در آخرین جلسه دادگاه درخواست سفر به کربلا را مطرح کرده بود، گفت: "فردی که هنوز ۱۶ جلد پرونده دارد نباید از حوزه قوه‌قضائیه خارج شود."

رسانه‌های ایران روز جمعه ششم آذر گزارش دادند که سعید مرتضوی دادستان پیشین تهران، ایران را به مقصد عراق ترک کرده و دلیل مسافرت خود را حضور در مراسم "اربعین" عنوان کرده است.

آقای مرتضوی به عنوان دادستان وقت تهران در پرونده بازداشتگاه کهریزک به عنوان متهم در دادگاه حضور پیدا کرد و از اتهام معاونت در قتل و گزارش خلاف تبرئه شد، اما به جرم "بازداشت غیرقانونی" به انفصال دائم از خدمات قضایی و پنج سال انفصال از خدمات دولتی محکوم شد.

یک سال حبس و محکومیت به "رد مال" نیز در پرونده اتهامات سعید مرتضوی در زمان ریاست بر سازمان تامین اجتماعی درنظر گرفته شده است.

سعید مرتضوی در چند پرونده دیگر نیز به مواردی مانند اختلاس و سوء استفاده از اختیارات دولتی متهم است و در جریان محاکمات بابک زنجانی نیز نام او برده شده است. با این حال به نظر می‌رسد که دستگاه قضایی ایران برای این متهم حکم ممنوع‌ الخروجی در نظر نگرفته است.

وبسایت کلمه، سفر او را به "فرار" تعبیر کرده و آن را با فرار محمودرضا خاوری مدیر عامل پیشین بانک ملی ایران و از متهمان پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی مقایسه کرده است.

XS
SM
MD
LG