لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۵

حاشیه های پنجمین جلسه دادگاه سعید مرتضوی


پنجمین جلسه دادگاه سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران و مدیر عامل سابق سازمان تامین اجتماعی حاشیه های خاص خود را داشت.

در پایان این جلسه که روز شنبه ۲۰ تیر برگزار شد، به گفته مرتضوی، پدر یکی از کشته‌شدگان بازداشتگاه کهریزک خواستار احضار سه تن از فرماندهان پیشین پلیس به دادگاه شده است.

به گزارش ایرنا، سعید مرتضوی پس از برگزاری پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات خود در جمع خبرنگاران گفت، آقای روح الامینی پدر یکی از کشته‌شدگان بازداشتگاه کهریزک، ضمن تنظیم شکایت جدیدی، از دادگاه خواستار احضار اسماعیل احمدی مقدم فرمانده پیشین پلیس، احمد رضا رادان جانشین پیشین فرماندهی پلیس، و علیرضا علیپور رئیس پیشین پلیس امنیت تهران، و همچنین دکتر رامین پوراندرجانی پزشک بازداشتگاه کهریزک در جلسه بعدی دادگاه شده است.

این در حالیست که آقای روح الامینی در واکنش به این سخن مرتضوی به روزنامه شرق گفت: «از کی تا حالا مرتضوی سخنگوی ما شده است؟» او ادامه داد که مطالب دادگاه غیرعلنی است و کسی نمی تواند جزئیات پرونده را در اختیار رسانه ها قرار دهد.

دادگاه پیشتر در ارتباط با پرونده بازداشتگاه کهریزک، سعید مرتضوی را که در آن زمان دادستان تهران بود، برای همیشه از قضاوت محروم کرد.

بازداشتگاه کهریزک در جنوب تهران محل نگهداری تعدادی از بازداشت شدگان اعتراضات خیابانی سال ۱۳۸۸ بود که به دلیل کشته‌شدن تعدادی از بازداشت‌شدگان در آن، تعطیل شد. دستگاه قضایی جمهوری اسلامی کشته شدن محسن روح الامینی، محمد کامرانی و امیر جوادی‌فر را در بازداشتگاه کهریزک تایید کرد.

پرونده فعلی سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران و مدیرعامل سابق سازمان تامین اجتماعی به اتهاماتی درباره پرونده کهریزک و مسائل مالی سازمان تامین اجتماعی مربوط می‌شود.

در همین ارتباط وکیل سازمان تامین اجتماعی به روزنامه شرق گفت که مرتضوی دفاعیات مفصلی آماده کرده و اصرار دارد همه آن را در دادگاه بخواند، علاوه بر آن مطالب خارج از دادگاهی هم بیان میکند که وقت دادگاه را می گیرد. مثلا در این جلسه، سخنرانی طولانی درباره ماه رمضان بیان کرد.

آقای نظری گفت که بخشی از پرونده که مربوط به قراردادهای سازمان تامین اجتماعی با بابک زنجانی، پرداخت پول به افراد، بنیادها و نمایندگان است هنوز به دادگاه نیامده است.

به گفته آقای مرتضوی، ششمین جلسه دادگاه او سوم مرداد ماه برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG