لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۸

بلینکن: تمرکز آمریکا بر اعتراضات و خواسته‌های زنان و جوانان ایرانی است نه برجام


آنتونی بلینکن
آنتونی بلینکن

وزیر امور خارجه آمریکا در گفتگو با سی‌ان‌ان با اشاره به رویکرد این کشور درباره اعتراضات در ایران گفت: «ما تحریم‌هایی را علیه افرادی که عامل سرکوب معترضان به ویژه زنان ایرانی هستند، اعمال کرده‌ایم، زنانی که از زمان کشته‌شدن مهسا امینی اعتراضات را فوق‌العاده شجاعانه رهبری کرده‌اند.»

بلینکن همچنین گفت: «ما به تلاش برای اطمینان از این که ایرانیان فناوری‌های ارتباطی را در دست دارند و می‌توانند صدای خود را به دنیای خارج برسانند، ادامه می‌دهیم.»

او در پاسخ به پرسش دیگری درباره وضعیت توافق هسته‌ای برجام و اظهارات اخیر هیلاری کلینتون درباره ادامه مذاکره با جمهوری اسلامی نیز گفت: «بیایید به یاد بیاوریم که چگونه به اینجا رسیدیم. ما توافق هسته‌ای با ایران داشتیم که توسط دولت اوباما به دست آمد. متأسفانه خروج از آن توافق که تصمیم دولت قبلی ما بود، به ایران اجازه داد تا برنامه خود را از چارچوب خارج کند. اکنون زمان گریز هسته‌ای ایران به چند هفته رسیده است. این وضعیتی است که ما در آن قرار داریم.»

وزیر امور خارجه ایالات متحده در ادامه تصریح کرد :«ما همچنان بر این باوریم که در نهایت دیپلماسی موثرترین راه برای مقابله با این موضوع است، اما همان گونه که هیلاری کلینتون می‌گوید، جهان به درستی بر این اعتراض‌ها، تلاش‌های زنان و جوانان ایرانی برای اعلام دیدگاه‌های خود، و به‌ویژه در پی کشته شدن مهسا امینی متمرکز شده است و تمرکز ما نیز بر همین موارد است.»

گفتنی است هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا، روز پنجشنبه گفت که آمریکا «در حال حاضر در هیچ موردی» از جمله توافق هسته‌ای نباید با جمهوری اسلامی ایران مذاکره کند.

خانم کلینتون در گفتگو با کریستین امانپور، مجری شبکه خبری «سی‌ان‌ان» بر حمایت خود از معترضان ایرانی تأکید کرد و گفت نباید به نظر برسد زمانی که مردم ایران در مقابل سرکوبگران ایستاده‌اند آمریکا دنبال توافق است.

وزیر امور خارجه پیشین آمریکا ضمن ابراز امیدواری نسبت به اینکه «نوعی بحث داخلی» در ایران صورت گیرد تا به «آزادی بیشتر و همچنین ظلم کمتر» منجر شود گفت: ما به هر کسی که در داخل مایل به صحبت است و احتمالاً نگران، پیام می‌فرستیم که چه اتفاقی دارد برای ده‌ها هزار ایرانی زندانی و صدها نفری که کشته می‌شوند می‌افتد.

هیلاری کلینتون همچنین به خروج دولت ترامپ از برجام اشاره کرد و گفت این موضوع باعث شد آمریکا توان نظارت بر اقداماتی را که داخل ایران انجام می‌شود از دست بدهد و [جمهوری اسلامی ایران] دوباره شروع به «چرخاندن سانتریفیوژها» کند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG