لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۷

گزارش محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: جمهوری اسلامی اورانیوم کافی برای ساخت سه بمب‌ هسته‌ای در اختیار دارد


رویترز با استناد به گزارش‌های محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نوشت که ایران به اندازه کافی اورانیوم غنی‌شده با خلوص ۶۰ درصد، نزدیک به درجه تسلیحاتی، برای ساخت سه بمب هسته‌ای در اختیار دارد.

این در حالی است که ایران همچنان در مورد مسائل کلیدی آژانس سنگ‌اندازی می‌کند و همکاری‌های خود را با آژانس محدود کرده است.

در بخشی از این گزارش محرمانه آمده است که ذخایر اورانیوم غنی شده تا ۶۰ درصد ایران از آخرین گزارش در چهارم سپتامبر از ۶.۷ کیلوگرم به ۱۲۸.۳ کیلوگرم رسیده است. این ذخیره اورانیوم بر اساس تعریف آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای سه بمب هسته‌ای کافی است.

پیشرفت مداوم ایران در غنی‌سازی اورانیوم به سطوح بسیار بالا و ناتوانی آن در همکاری با آژانس، چالشی برای آژانس و قدرت‌های غربی است.

یک دیپلمات ارشد با اشاره به این واقعیت که ایران تنها کشوری است که بدون تولید تسلیحات هسته‌ای، در چنین سطح بالایی غنی‌سازی می‌کند، گفت: «این مقدار بسیار زیاد است، به خصوص اگر از آن برای هیچ چیزی استفاده نکنید.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش جدید خود که روز چهارشنبه ۲۳ آبان منتشر شد، اعلام کرد که مذاکرات با ایران در مورد دو موضوع مهم، یعنی نصب تجهیزات کنترل و بازرسی بیشتر در تاسیسات هسته‌ای ایران و دریافت پاسخ‌های قانع‌کننده در مورد کشف آثار اورانیوم در دو تاسیسات هسته‌ای ایران، بدون پیشرفت به پایان رسیده است.

علاوه بر این، گزارش جدید آژانس یادآوری می‌کند که دولت ایران هنوز به درخواست آژانس برای اعزام چند بازرس به ایران پاسخ نداده است.

این بازرسان که به گفته دیپلمات‌ها، فرانسوی و آلمانی هستند، از با تجربه‌ترین بازرسان آژانس هستند و قرار بود در ماه سپتامبر به ایران سفر کنند، اما به دلیل مخالفت تهران، سفر آنها به تعویق افتاد.

شورای حکام ۳۵ کشوری ناظر هسته‌ای سازمان ملل یک سال پیش قطعنامه‌ای را تصویب کرد که به ایران دستور داد تا از تحقیقات آژانس در مورد آثار اورانیوم یافت شده در سه سایت اعلام نشده پیروی کند.

XS
SM
MD
LG