لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۴

روسیه می‌گوید دیگر نیازی به تبعیت از قطعنامه‌های شورای امنیت درباره برنامه موشکی جمهوری اسلامی نمی‌بیند


آزمایش موشک خرمشهر ایران. (آرشیو)
آزمایش موشک خرمشهر ایران. (آرشیو)

روسیه اعلام کرد پس از انقضای قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل درباره ارائه فناوری موشکی به ایران در روز چهارشنبه ١٨ اکتبر (۲۶ مهر)، دیگر نیازی به تبعیت از آنها نمی‌بیند.

این در حالی است که روز سه‌شنبه، اتحادیه اروپا اعلام کرده بود که در کنار ایالات متحده آمریکا، همچنان به تحریم‌های سازمان ملل متحد در ارتباط با برنامه موشک‌های بالستیک جمهوری اسلامی پس از انقضای این تحریم‌ها پایبند خواهد بود.

بیانیه روز سه‌شنبه وزارت امور خارجه روسیه به رغم اعلام این خبر، مشخص نکرد آیا اکنون قصد دارد از برنامه توسعه موشکی جمهوری اسلامی ایران حمایت کند.

طبق بیانیه وزارت امور خارجه روسیه، «تامین کالاهای مشمول رژیم کنترل فناوری موشکی به ایران و از ایران، دیگر نیازی به تایید قبلی شورای امنیت سازمان ملل متحد ندارد.»

محدودیت‌های مورد اشاره در قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت مصوب سال ۲۰۱۵ در تایید «برجام» تعریف شدند.

پس از خروج یکجانبه دولت پیشین آمریکا از توافق‌نامه «برجام» در سال ۲۰۱۸ و وضع تحریم‌های یکجانبه علیه جمهوری اسلامی از سوی واشنگتن، تهران نیز برنامه هسته‌ای خود را تسریع کرد.

هدف از تحریم‌های سازمان ملل، جلوگیری از توسعه موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای توسط جمهوری اسلامی است. این تحریم‌ها روز چهارشنبه ١٨ اکتبر (۲۶ مهر) منقضی می‌شوند. با این وجود آمریکا، بریتانیا و اتحادیه اروپا از هفته‌ها قبل اعلام کرده‌اند که همچنان این تحریم‌ها را اعمال خواهند کرد.

خبرگزاری رویترز پیشتر به نقل از منابع خود گزارش داده بود استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی علیه اوکراین، احتمال انتقال موشک‌های بالستیک حکومت ایران به روسیه، و لزوم محروم کردن جمهوری اسلامی از مزایای برجام، سه دلیل اصلی این تصمیم هستند.

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه خود همچنین از اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا درخواست کرده تحریم‌های خود علیه جمهوری اسلامی را لغو کنند.

XS
SM
MD
LG