لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۸

سناتور هگرتی: رد پای جمهوری اسلامی همه جا هست، دولت بایدن بیدار شود


سناتور جمهوری‌خواه بیل هگرتی
سناتور جمهوری‌خواه بیل هگرتی

سناتور جمهوری‌خواه بیل هگرتی، عضو کمیته روابط خارجی سنا، روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری از رویکرد دولت بایدن در برابر جمهوری اسلامی انتقاد کرد و گفت که این رویکرد باعث جسارت بیشتر حماس در حمله به اسرائیل شده است.

هگرتی در کنفرانس خبری خود با تاکید بر «دخالت جمهوری اسلامی در درگیری‌های اسرائیل» خواستار تغییر در سیاست خارجی دولت شد و از جو بایدن خواست که مسئولیت رویکرد مماشات خود را در سیاست خارجی بپذیرد.

او همچنین گفت که دولت ترامپ با اعمال «کمپین فشار حداکثری» علیه جمهوری اسلامی، توانست درآمد این کشور را به میزان قابل توجهی کاهش دهد، اما دولت بایدن با کاهش تحریم‌ها، به جمهوری اسلامی اجازه پیشبرد برنامه هسته‌ای خود را داده است.

هگرتی همچنین خواستار تحقیقات بیشتر درباره افشای غیرمجاز نامه وزارت خارجه درباره رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در ایران، شد. این نامه توسط روزنامه «تهران تایمز»، وابسته به دولت ایران، منتشر شده بود.

به دنبال حمله ستیزه‌جویان حماس به اسرائیل، مقامات ارشد دولت بایدن از جمله خود رئیس جمهوری ایالات متحده ضمن محکوم کردن حمله تروریستی حماس اعلام کرده‌اند دولت اسرائیل نه تنها حق بلکه وظیفه دارد از شهروندان خود دفاع کند و در این راستا ایالات متحده در کنار دولت و مردم اسرائیل ایستاده است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه ۱۶ مهر در پاسخ به انتقاد برخی جمهوری‌خواهان که می‌گویند پول مربوط به توافق تبادل زندانیان با جمهوری اسلامی صرف حمله حماس به اسرائيل شده است، به شبکه ای‌بی‌سی گفت: «تا به امروز حتی یک دلار از آن حساب خرج نشده و در مورد هر هزینه‌ای، بسیار دقیق و از نزدیک وزارت خزانه‌داری آمریکا مقررات مربوط به خرج آن پول را تنظیم می‌کند تا اطمینان حاصل شود که این پول فقط برای غذا، دارو، تجهیزات پزشکی هزینه می‌شود. بنابراین، برخی که این روایت نادرست را پیش می‌‌برند، یا اطلاعات نادرست دارند، یا اطلاعات غلط می‌دهند. و در هر صورت اشتباه است.»

XS
SM
MD
LG