لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۲

توافق محرمانه مسکو - تهران برای دور زدن تحریمهای نفتی ایران


وزارت خارجه اسرائیل سندی منتشر کرد که نشان می دهد قرار است نفت خام ایران از راه دریای خزر به روسیه صادر شود و پس از آن که در پالایشگاههای آن کشور تصفیه شد به عنوان نفت روسیه به سراسر جهان صادر شود.

این تمهید به گزارش روزنامه تایمز اسرائیل از ماه آینده که مرحله دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران آغاز می شود به اجرا در خواهد آمد.

به گزارش این روزنامه در ماه گذشته که سران ترکیه و روسیه با حسن روحانی در تهران دیدار داشتند این قرار گذاشته شد. در سند وزارت خارجه اسرائیل آمده است کشورهای اروپائی که به برجام پایبند مانده اند اجازه خواهند داد نفت ایران به کشورهای آسیائی صادر شود.

دولت ترامپ از ۴ نوامبر در اجرای مرحله دوم تحریم‌ها علیه ایران نفت و گاز ایران را مورد تحریم کامل قرار خواهد داد تا با اعمال فشار شدید اقتصادی، تهران را به تغییر رفتار در سیاست خارجی، عدم مداخله در امور سایر کشورها و حقوق بشر در داخل وادار سازد.

در سند وزارت خارجه اسرائیل هشدار داده شده است که همکاری تهران- مسکو تنها به دور زدن تحریم‌های نفتی و شکستن دیوار تحریم‌های آمریکا محدود نمی ماند و پیامدهای بسیار گسترده ای خواهد داشت.

در گزارشی در روزنامه روسی اسپوتنیک آمده است دیپلمات‌های ایران و اروپا در ماه گذشته درباره طرح مبادله پایاپای گفتگو کردند که به موجب آن، ایران از راه روسیه به اروپا نفت صادر کند و در ازای آن، کالاها و خدمات مورد نیاز را از کشورهای اروپائی بخرد.

XS
SM
MD
LG