لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۲

نهاد بسیج و مقامات گشت ارشاد در فهرست تحریم‌های استرالیا


مرگ مهسا امینی بعد از بازداشت توسط پلیس گشت ارشاد در تهران به اعتراضات سراسری حدود سه ماه اخیر در ایران منجر شد
مرگ مهسا امینی بعد از بازداشت توسط پلیس گشت ارشاد در تهران به اعتراضات سراسری حدود سه ماه اخیر در ایران منجر شددولت استرالیا بعد از درخواست گروه‌های حقوق بشری و فعالان سیاسی مخالف جمهوری اسلامی، سرانجام روز جمعه تحریم‌ جدیدی را علیه برخی مقامات جمهوری اسلامی ایران اعمال کرد.

براساس اعلام دولت استرالیا، نهاد بسیج، رئیس گشت ارشاد و شش مقام جمهوری اسلامی به خاطر سرکوب معترضان تحریم شده‌اند.

دولت استرالیا که تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران و روسیه اعمال کرده، می‌گوید این تحریم‌ها بعد از تصویب قوانین تحریمی پارلمان این کشور در سال گذشته است و پیش از این تنها یکبار مورد استفاده قرار گرفته بود. براساس قانون مشهور به مگینسکی، دولت استرالیا می‌تواند عوامل نقض حقوق بشر را تحریم کند و اموال آنها را در این کشور مصادره کند.

در میان مقامات تحریم شده از سوی استرالیا نام هیچ مقام ارشد حکومت جمهوری اسلامی به چشم نمی‌خورد. در این بین، سه فرد ایرانی تحریم شده و یک شرکت فعال برای انتقال پهپاد به روسیه در جنگ با اوکراین تحریم شده است.

وزیر خارجه استرالیا در بیانیه‌ای که بعد از اعمال این تحریم‌ها منتشر شد، گفت که استرالیا در کنار مردم اوکراین و ایران است.

مرگ مهسا امینی بعد از بازداشت توسط پلیس گشت ارشاد در تهران به اعتراضات سراسری حدود سه ماه اخیر در ایران منجر شد. معترضان خواستار سرنگونی جمهوری اسلامی هستند.

همزمان هفته‌هاست که معترضان ایرانی در خارج از کشور از دولت‌های خود قطع رابطه با جمهوری اسلامی را درخواست می‌کنند.

XS
SM
MD
LG