لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۱

آمریکا و اروپا آماده اعمال تحریم‌های گسترده‌تر علیه روسیه؛ آلمان راه‌اندازی نورداستریم-۲ را متوقف می‌کند


ولادیمیر پوتین - رئیس جمهوری روسیه
ولادیمیر پوتین - رئیس جمهوری روسیه

به دنبال اقدام روسیه در به رسمیت شناختن استقلال دو منطقه لوهانسک و دونتسک در اوکراین، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو اعلام کرد که نشست ویژه‌ای با نماینده اوکراین برگزار می‌کند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، روز دوشنبه ۲ اسفند استقلال دو منطقه شرق اوکراین را به رسمیت شناخت و دستور داد نیروهای روس به عنوان «صلح‌بان» به آن مناطق بروند.

ایالات متحده نیز که تحریم‌هایی را روز دوشنبه علیه دو منطقه لوهانسک و دونتسک اعلام کرد، قرار است روز سه‌شنبه مجازات‌های بیشتری را درباره اقدام روسیه اعلام کند.

در همین حال، آلمان که بزرگترین وارد کننده گاز از روسیه در اروپا است تصمیم گرفته که در واکنش به اقدام پوتین، خط لوله انتقال گاز نورد استریم-۲ را که پیشتر راه‌اندازی شده فعال نکند. به نوشته اکونومیست، این بزرگترین تصمیم در مجموعه تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه توسط کشورهای غربی است.

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان گفت شرایط فرق کرده است.

آسوشیتدپرس می‌نویسد این تصمیم یک اقدام مهم برای دولت آلمان است که علیرغم فشا‌رهای آمریکا و برخی کشورهای اروپایی، مدت‌ها در برابر قطع این پروژه مقاومت کرده بود.

واشنگتن سال‌ها استدلال می‌کرد که ساخت خط لوله دیگری که گاز طبیعی را از روسیه به آلمان می‌برد، اتکای اروپا به منابع انرژی روسیه را افزایش می‌دهد.

بریتانیا هم روز سه شنبه اعلام کرد که پنج بانک روسی و سه فرد ثروتمند روس را تحریم کرده است.

اتحادیه اروپا نیز آماده اعمال تحریم‌های گسترده‌تر علیه روسیه می‌شود. به گفته سفیر این اتحادیه در آمریکا، این تحریم‌ها از جمله شامل افرادی می‌شود که در تصمیم «غیرقانونی» مربوط به مناطق دونتسک و لوهانسک دخیل هستند و همچنین بانک‌هایی که عملیات روسیه را تأمین مالی می کنند. تحریم‌های اتحادیه همچنین دسترسی روسیه به بازارهای سرمایه اتحادیه اروپا، و تجارت از مناطق جدا شده از اوکراین را در بر می‌گیرد.

در همین حال، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، در پی اقدام پوتین برای به رسمیت شناختن دو جمهوری خودخوانده در شرق اوکراین و دستور او برای اعزام نیرو به آن مناطق، خواستار آرامش شد و گفت اوکراین از هیچکس و هیچ‌چیز نمی‌ترسد.

او گفت «ما در سرزمین خودمان هستیم، از هیچ‌کس نمی‌ترسیم، به هیچ‌کس بدهکار نیستیم و هیچ‌چیز به هیچ‌کس نمی‌دهیم.»

زلنسکی اقدام پوتین را خروج یکجانبه از توافق مینسک دانست و گفت عواقب نقض حق حاکمیت ملی اوکراین و تمامیت ارضی این کشور با رهبران سیاسی روسیه است. زلنسکی در سخنان خود گفت اوکراین به مسیر دیپلماتیک پایبند است.

پارلمان روسیه نیز روز سه شنبه معاهده‌هایی را با دو منطقه جدا شده در شرق اوکراین تصویب کرد که راه را برای استقرار فوری نیروهای روسیه با وجود تهدید تحریم‌های غرب باز کرد.

اقدامات اخیر روسیه باعث کاهش ارزش روبل و افزایش قیمت نفت شده است و بر بازارهای سهام در جهان نیز اثر منفی گذاشته است.

XS
SM
MD
LG