لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۸

وزیر دفاع روسیه حامل پیام مسکو به روحانی درباره سوریه


Russia Defense minister Hasan Rouhani
Russia Defense minister Hasan Rouhani

در حالیکه وزیر خارجه آمریکا می گوید طرح مقدماتی آتش بس سوریه در انتظار مکالمه اوباما پوتین است، وزیر دفاع روسیه در تهران با مقام های عالی ایران دیدار کرده است.

هرچند رسانه های ایران از جزئیات مذاکرات سرگئی شایگو با رئیس جمهوری ایران نگفته اند اما برخی منابع می گویند این سفر در راستای طرح نهایی آتش بس در سوریه است. بخصوص که این سفر از پیش اعلام نشده بود.

برخی رسانه های ایران نیز از پیام غافلگیرکننده پوتین که وزیر دفاع روسیه به روحانی رساند، خبر داده اند.

از سوی دیگر، طرف سوری خواستار مشارکت بیشتر ایران و روسیه در هرگونه طرح درباره آینده سوریه است. روز گذشته بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در گفت و گو با یک نشریه سوئیسی، تاکید کرد حمایت‌های ایران و روسیه در پیشروی ارتش ما مهم است.

سفر وزیر دفاع ایران همچنین مربوط به روابط تسلیحاتی ایران نیز است. هفته پیش حسین دهقان، وزیر دفاع ایران به مسکو رفته بود و با مقامات روس از جمله ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دیدار و گفتگو کرد.

ایران خواهان دریافت سیستم پدافند هوایی اس-۳۰۰ و هواپیماهای سوخوی ۳۰ اس ام از روسیه شده است. اما مسکو که گفته بود سرانجام پس از مدت ها، به زودی پدافند هوایی اس-۳۰۰ را به ایران تحویل می دهد، اعلام کرد که معلوم نیست چه زمانی این تحویل رخ خواهد داد چرا که ایران پول آن را پرداخت نکرده است.

آمریکا نیز اعلام کرد فروش هواپیمای سوخو-۳۰ به ایران می تواند ناقض تحریم های شورای امنیت علیه ایران باشد.

XS
SM
MD
LG