لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۰۳

مذاکره ایران و روسیه برای مبادله نفت با کالا


خبرگزاری رویترز می گوید ایران و روسیه برای تبادل نفت در برابر کالا مذاکره می کنند، اقدامی که به ایران اجازه می دهد صادرات نفت خود را با نادیده گرفتن تحریم های غرب، به طور قابل توجهی افزایش دهد.

بر اساس گزارش رویترز، سه منبع روسی و ایرانی نزدیک به مذاکرات گفته اند جزئیات نهایی این توافق کالا به کالا، در حال بحث است.

طبق این توافق، قرار است روسیه روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت از ایران تحویل بگیرد و در ازای آن کالا و تجهیزات روسی به ایران بدهد.

یک منبع روسی گفت مذاکرات «پیشرفت خوبی» دارد و به «احتمال قوی موفق خواهد بود.» او همچنین گفت جزئیات توافق اکنون مورد بحث است و زمان امضای توافق به این جزئیات بستگی دارد.
مذاکره کنندگان هسته ای ایران در ژنو با قدرت های جهانی در مورد جزئیات توافق اتمی اولیه نوامبر گذشته روز جمعه دیدار و گفتگو کردند.

هنوز مشخص نیست که آیا توافق نفتی ایران و روسیه، پیش از توافق اتمی ایران با قدرت های جهانی در مورد مسائل فنی اجرا خواهد شد یا خیر. روسیه بخشی از گروه ۱+۵ است که در مورد برنامه اتمی ایران در حال مذاکره با جمهوری اسلامی است.

خرید نفت ایران از سوی روسیه به میزان نیم میلیون بشکه در روز، باعث می شود صادرات نفت ایران ۵۰ درصد افزایش یابد. با در نظر گرفتن قیمت فعلی ۱۰۰ دلار در هر بشکه، صادرات نفت ایران ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار نصیب ایران می کند.
هنوز جزئیات کالاهایی که ایران می خواهد از روسیه وارد کند در دسترس نیست.
رویترز می گوید از آنجایی که روسیه خود صادر کننده نفت و گاز است، نفت خام ایران از طریق روسیه صادر خواهد شد و کالاهای روسی تحویل ایران داده می شود.

روسیه مایل است که بازار انرژی اروپا را در کنترل خود داشته باشد.

در حال حاضر بیشتر نفت ایران به آسیا می رود.

اقتصاد ایران با تحریم های نفتی به شدت تحت تاثیر قرار گرفت و باعث افزایش قیمت کالا و آسیب دیدن تولید در ایران شد. اما آیت الله خامنه ای روز پنجشنبه گفت تحریم ها علت شرکت ایران در مذاکرات اتمی نبوده است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در تبلیغات انتخاباتی خود گفته بود همزمان با چرخیدن سانتریفیوژ ها، چرخ اقتصاد نیز باید بچرخد.
XS
SM
MD
LG