لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۲

افزایش فرآورده های نفتی و سرمایه گذاری ها در روسیه


آژانس انرژی روسیه می گوید تولیدات نفت و گاز روسیه به سطحی رسیده است که می تواند به تحقق هدف افزایش میزان تولید فراورده های نفتی این کشور بیانجامد.

مشکلی که اقتصاد روسیه با آن روبه روست آن است که فاصله بودجه روسیه برای سرمایه گذاری در استخراج منابع نفتی بین سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۲۰ - در صورت بالا ماندن میزان مخارج و کاهش بهای نفت - حدود ۳۰۰ میلیارد دلار خواهد بود. این مبلغ طبق برآورد وزارت دارایی روسیه ارائه شده است.
این مبلغ سه برابر ارزش کنونی صندوق ذخایر پولی روسیه است که برای مواقع اضطراری در نظر گرفته شده است.
میزان ذخیره سال گذشته این صندوق بنا به گفته ناتالیا اورلووا، اقتصاددان ارشد آلفا بانک روسیه، بر مبنای مبلغ ۱۱۰ دلار بابت هر بشکه نفت برآورد شده بود، و امسال نیز ارزش دارایی این خزانه بر اساس حدود ۱۱۵ دلار به عنوان قیمت تقریبی هر بشکه نفت تخمین زده شده است.
این مبلغ بسیار نزدیک یا حتی بالاتر از نرخ نفت خام برنت است که مبلغ آن طی سال ۲۰۱۳ کمتر از بشکه ای ۱۱۰ دلار تخیمن زده شده بود، و انتظار می رود که همچنان پایین بماند و این روند طی سال های آتی ادامه داشته باشد، به ویژه از آنجا که فعالیت صادرات نفت آمریکا طی سال های آینده ممکن است همچنان افزایش یابد و احتمال افزایش میزان صادرات نفتی ایران نیز از دیگر احتمالات مطرح است.


در همین حال سفیر روسیه درتهران می گوید امکان دارد ایران شرایط بهتری برای همکاری به شرکتهای نفت و گاز روسی پیشنهاد کند.

به گزارش خبرگزاری اینترفکس، لوان ژاگاریان روز جمعه در مصاحبه ای گفت اگر بر جذابیت شرایط مشارکت شرکت های روسی در پروژه های استخراج نفت و گاز افزوده شود، به بیشترین احتمال در آینده علاوه برشرکتهایی که هم اینک در ایران فعال هستند، شرکتهای دیگری نیز وارد ایران خواهند شد.
با این حال او یاد آور شد چگونگی این همکاری نه فقط به مساله تحریم ها بلکه سودآوربودن پروژه ها ارتباط دارد.
XS
SM
MD
LG